Nepřipravte se nevědomky o bohatou úrodu. Hnilobu kořenů lze dle určitých znaků včas rozpoznat a válku vyhrát bez velkých ztrát

U hniloby kořenů dochází často k záměně s jinými chorobami. Na první pohled rostlina vypadá zvadle a usychá. Zalitím ovšem rostlině nepomůžete, spíše naopak.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Častou starostí většiny zahradníků je, že rostlinu napadají buď škůdci, nebo plísně. Někdy se však může objevit hniloba kořenů, jež není na první pohled vidět. Myslíte si, že rostlina pouze uvadla, a tak jí zaléváte v domnění, že nemá dostatek vody. Je proto klíčové znát faktory, které tento problém způsobují a doprovázejí, abyste mu mohli úspěšně předcházet.

Hniloba kořenů

Hnilobu kořenů může způsobit mnoho různých věcí. Nejčastěji se jedná o přemokření půdy. Častá zálivka rostlinám nesvědčí. Vždy byste měli zalévat přiměřeně, v závislosti na množství srážek a počasí. Při velkém množství srážek závisí na druhu zeminy. Jílovitá půda zadržuje vodu, a tak se kořeny utopí. Příliš mokrá půda vytváří i výborné podmínky pro houby, které mohou rostlinu napadnout a ta následně uhyne.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak hnilobu včas rozpoznat

Tuto nemoc rostlin bohužel nelze ihned rozpoznat. Rostlině časem začnou žloutnout listy. Ty mohou být i menší, pokroucené nebo jinak zbarvené. Bude rovněž vypadat zvadle. Avšak tím, že ji budete zalévat, jí nepomůžete. Jakmile podobné příznaky zaznamenáte, je důležité odhrnout hlínu a zkontrolovat stav kořenů. Ty ve většině případů budou tmavší než obvykle a budou zapáchat plísní.

Jak hnilobě předcházet

Předcházet hnilobě se dá jen jedním způsobem – kontrolou, zda je rostlina přiměřeně zalitá. Nikdy nesmí dojít k přelití. Pro jistotu můžete k rostlině přidat do zeminy kompost, umístit odvodnění nebo ji pěstovat ve vyvýšených záhonech. Pokud víte, že máte na zahradě velmi vlhkou půdu, je dobré zvolit rostliny, kterým se na takovém místě bude dařit. Například kosatec různobarevný (Iris versicolor) dokáže tento typ půdy velice ocenit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak rostlinu zachránit

Když už rostlinu napadne hniloba kořenů, můžete se pokusit ji dát do pořádku. U menších rostlin máte velkou šanci na jejich záchranu, u keřů a stromů je to složitější. Hniloba může postihnout i pokojové rostliny. U těch je záchrana nejsnadnější, protože máte snadný přístup ke kořenům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlinu je potřeba vykopat nebo vyndat z květináče. Následně je nutné opláchnout kořeny a odstranit všechny poškozené části. Uhnilé kořeny vždy ustřihněte nebo uřízněte vydezinfikovanými nástroji. Rostlinu poté přesaďte do nové hlíny, do níž přidáte kompost. U venkovních rostlin je rovněž lepší tentokrát zvolit jiné místo, kde budou mít lepší podmínky k růstu.

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články