Přestavba malého rozpadlého domku na farmě | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » S domkem z roku 1914 to nevzdali: Získali tak obytnou plochu 230 m² přímo uprostřed farmy. Interiér obsahuje dobové prvky

S domkem z roku 1914 to nevzdali: Získali tak obytnou plochu 230 m² přímo uprostřed farmy. Interiér obsahuje dobové prvky

Každý opuštěný domek si zaslouží druhou šanci. Takové myšlenky se drželi i architekti, kteří se zaměřili na přestavbu této malé stavby uprostřed statku.

spreewald domek
Zdroj fotografie: Se souhlasem Diana Sophie Fügener

Tento domek, s půdorysem o ploše 230 metrů čtverečních, byl postaven v roce 1914. Nachází se uprostřed malé farmy ve Spreewaldu, který leží přibližně 80 kilometrů od hlavního města Německa, tedy Berlína. Pozemek, na němž se malá stavba nachází, obklopuje nádherný les plný nejrůznějších druhů květin a dřevin.

Architekti ani trochu nelenili

Po těch několika desetiletích, co byl domek vystavěn, došlo k jeho zchátrání. Odborníci z berlínské architektonické firmy jménem Club Marginal Architekten se však rozhodli stavby ujmout a dát jí druhou šanci. Naplánovali tedy kompletní přestavbu a modernizaci interiérů. Nechali vyměnit úplně všechno, dokonce i střechu a okna.

Vzniklo velké množství místa

Dělníci vybourali veškeré stěny, jež se v domě nacházely, čímž vznikl jeden obrovský obytný prostor. Ten ovšem rozbíjí dva volně stojící komíny, které vnitřek domu rozdělují na několik částí. Těmi jsou obývací pokoj, kancelář, ložnice a dětský koutek na hraní. Toto rozvržení je ovšem vysoce flexibilní a vybavení v „místnostech” lze snadno přemisťovat díky otevřenému prostoru mezi komíny a vnějšími zdmi.

spreewald pohovka
Zdroj fotografie: Se souhlasem Diana Sophie Fügener

Vyměněna byla i podlaha, jež se nyní skládá z pásů linolea v přízemí a borovicových parket v prvním patře. Tato skutečnost, společně s trámovím, tomuto podlaží dodává přírodní nádech. Dále zde stojí rustikální pracovní stůl, umístěn byl přímo před jedno z oken větších rozměrů, které nabízí výhled na nádherné okolí.

Myslelo se i na koníčky

Nechybí ani moderně zařízená kuchyň, vybavená o šikovný ostrůvek, jenž z vaření a následného úklidu nádobí udělá procházku růžovým sadem. Naproti němu byl postaven velký jídelní stůl, ke kterému se hravě vejde celá rodina i s několika přáteli. Designéři nezapomněli ani na strávníka útlého věku, jelikož je k dispozici vlastní dětská židlička.

K domku je připojena také malá dřevěná přístavba natřená na zeleno. Její interiér slouží jakožto drobná, ale perfektně vybavená hrnčířská dílna. I zde bylo instalováno velké okno, které tvořící osobě dopřává dostatečný přísun slunečních paprsků, a dovoluje jí nakouknout ven na klidně vyhlížející stromy na zahradě.

Líbil by se vám život blízko rozlehlého lesa?

Dům starý 100 let můžete předělat i bez pomoci architektů a dělníků. Snadné to ale nebude

Zdroj: ArchDaily