Chcete mít doma rostliny, ale nic vám nepřežije? Vsaďte na čtyři krásné květiny, které si hravě poradí s totální tmou i stínem

I když mají květiny běžně rády světlo, existují i takové, které je příliš nepotřebují. Do stinných místností si tak můžete přinést trochu zeleně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi základní potřeby rostlin patří světlo, teplo, voda a dostatek živin. Podobně jako některé z květin potřebují jiné množství vody či tepla, stačí jistým druhům i menší množství světla. I bez něj však krásně porostou a bude se jim dařit. Jestli se vám tedy do obývacího pokoje či pracovny nedostává příliš světla, zkuste některou z těchto rostlin.

Ve stínu vyroste například monstera

Tato vysoká a členitá rostlina je známá především pro své velké a neobvykle tvarované listy. Sice se jí více daří na světle, ale ani stín jí nijak zásadně nevadí a rychle roste i v neprosvícených prostorech. Kvůli svým rozměrům potřebuje spíše větší prostory a mít kolem sebe dostatek místa. Pokud byste ji měli v pokoji, do něhož se dostanou děti nebo domácí mazlíčci, postavte ji na lehce vyvýšené místo, aby na ni nedosáhli. Může být jedovatá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zamiokulkas navíc nemusíte tak často zalévat

Zamiokulkas pochází z teplejších oblastí východní Afriky, díky čemuž má raději více tepla. Nicméně světlo mu vyhovuje rozprostřené, což znamená, že nesmí svítit přímo na něj. Nebude mu tak nijak zvlášť vadit, když ho postavíte do stinné místnosti, kam se nedostane takové množství světla jako jinam. Nemusíte ho navíc často zalévat, zpravidla mu bude stačit doplnit vláhu jednou za týden.

Begonie snáší tmu nejlépe

Většina rostlin potřebuje světla více, ale nevadí jim, když ho dostanou méně. Výjimkou je begónie, které nedostatek světla téměř vůbec neublíží a dokáže přečkat i po delší dobu v naprosté tmě. O to více je však citlivá na vodu, jíž potřebuje větší množství než ostatní rostliny. Jako jedna z mála však dokáže utvořit květy i tehdy, když má málo světla, čímž dokáže rozveselit a ozvláštnit váš tmavý pokoj.

iZdroj fotografie: Pixabay
Begonie vykvete i v šeru.

Bromelie potřebuje teplo výměnou za světlo

Stejně jako je tomu u lidí a zvířat i rostliny vyvažují nedostatek jedné složky větším množstvím druhé. Podobně je na tom i bromélie, která nepotřebuje takové množství světla jako ostatní. I když pochází z tropických oblastí, nepotřebuje neustále svítící silné Slunce ani přímé světlo, právě naopak. Kompenzuje to však zvýšenými požadavky na teplo, jehož hranice by se měla pohybovat okolo 22 °C.

Zdroj: La Jolla

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články