Zatočte s rozkousanou a podrápanou pohovkou od domácích mazlíčků

Norování a hrabání je pro některé psy zcela přirozenou věcí. Jak je to však odnaučit ve vašem bytě? Osvojte si několik jednoduchých fíglů.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Existuje mnoho důvodů, které udělají ze psů nesmiřitelného nepřítele vašeho nábytku. Ve hře je nuda, zapadlé jídlo, snaha o „křečkování“ nebo jednoduše vzpomínka na předky z divočiny. Vždy je třeba zjistit, co se za poškozováním gauče skrývá, a následně nastavit tu správnou strategii, jež pomůže dalším škodám předejít.

Teriér či malamut si zkrátka nemohou pomoci

Jde o typické zástupce svých skupin. Zatímco teriéři a další norníci mají vyhrabávání nejrůznějších otvorů v honbě za imaginární myší zkrátka v krvi, psi ze studených krajů se zase snaží vytvořit si pod vrstvou zmrzlé půdy teplý pelech. A co tedy s tím? Norníkům připravte prostor k realizaci na zahradě – postačí i staré pískoviště. Domů jim pak opatřete krabici (nebo víc) vycpanou starými ručníky a novinami. Malamutům a jim podobným pak vždy místo na spaní pokryjte k večeru zmrazenými ručníky či novinami. Jakmile je odstraní, budou spokojeni.

iZdroj fotografie: Unsplash

Když je ve hře jídlo

Psi všech velikostí si rádi schovávají získané pamlsky „na horší časy.“ A polštáře nebo otvory mezi podsedáky pohovky jsou k tomu jako stvořené. Vytvořte jim jiné skrýše – může jít třeba i o přepravku. Dovnitř je nalákáte jednoduše pamlskem, který nikde jinde dostávat nebudou. Skrýše by měly být co nejdál od pohovky. Také dbejte, aby vám nikdy žádné jídlo do pohovky nezapadlo. I několik drobků z popcornu může vašeho mazlíčka rozdráždit k nepříčetnosti.

Pozor na nudu a nepříjemné parazity

Nic z výše uvedeného pro vašeho psa neplatí? Pak se ujistěte, že má v prostoru umístěn dostatek nejrůznějších interaktivních prvků, které by ho zabavily třeba v době vaší nepřítomnosti. Připravte mu různé skrýše, hračky k okusování, válce s otvory na granule apod. Počítá se cokoliv, co na čas odvede jeho pozornost. A zkontrolujte také, zda vaši domácnost nenavštívily blechy a jiní parazité, psík totiž může v čalounění „lovit“ právě je. Je-li to nutné, zasáhněte veterinárními přípravky.

iZdroj obrázku: Pixabay

Převýchova je náročná – raději svůj nábytek ochraňte

Ne vždy se však podaří odnaučit psa jeho zlozvyky na počkání. Vlastně jde spíše o výjimku. V takovém případě udělejte maximum proto, abyste mu v jeho počínání zabránili mechanickými cestami. Skvělé jsou například odpuzovací spreje (seženete je ve zverimexu či u veterináře) nebo různé zábrany a ohrazení. Pomoci může i potah na gauč, nebo alespoň prostěradlo či deka.

Zdroj: Chewy

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články