Geniální finta na zalévání květin navždy změní způsob, jakým se staráte o své rostliny
Chcete, aby vaše rostliny kypěly zdravím, měly lesklé listy a nádherné květy? Pak je začněte zavlažovat novou metodou zvanou zalévání dna.
Obsah
I naprosto zřejmé obyčejné věci se dají udělat jinak. Věc, o které jste si mysleli, že je naprosto geniální někdo změní jedním videem. Na sociálních sítích je úspěšné jedno video, které pojednává o jiném způsobu zavlažování rostlin. Je to tak prosté, že se budete divit, proč zaléváte květiny ze shora.
Nový způsob závlahy
Jedna žena jménem Hilda propaguje, nový způsob závlahy. Na videu si osází plný truhlík květin, všelijakých druhů, a ten postaví do květináče s vodou. Stačí když je jen o něco málo větší než první nádoba a dovnitř nalijete pár centimetrů vody. Časosběrným natáčením pak ukázala, že si jednotlivé rostliny vodu vypijí. Po prozkoumání se přišlo na to, že jde o metodu tzv. „zalévání dna”.
Tato metoda je ve světe populární. Jediné, co k tomu potřebujete je květináč s drenážním otvorem. Metoda funguje na principu houby. Půda, respektive půdní substrát, se chová jako houba, která do všech volných prostor nasaje vodu. Pěknou demonstraci předvedla ona Hilda. Pokud postavíte květináč s otvorem do velkého květináče, po čase se voda vypije. Stačí však 10minutová lázeň.
Funguje to? Jak to poznat
Jak poznáte, že se rostlina napila? Nádobu s vodou volte z průhledného materiálu. Sklo, plast. Ve výsledku se nemusí jednat ani o květináč. Můžete naplnit vodou misku, lavor, odměrku. Záleží, co je po ruce a jak velké máte rostliny. Proč průhledný materiál? Protože si na něm můžete naznačit rysku hladiny vody. A pokud po 10 minutách klesne, je to známka správného postupu. Pak květinu postavte na své původní místo. Dobré na tom je, že už nebudete potřebovat pod misky.
Důvody, proč je to lepší metoda zalévání dna než běžné zavlažování shora
Tento způsob zalévání metody je skutečně výhodný. Vy se nemusíte tahat s konví, od které kape voda po kapkách, po celém domě. Postačí vám jen nosit samotné rostliny. Asi je logické, že to lze praktikovat spíše u menších druhů. Jako jsou fialky, sukulenty, kaktusy, fíkusy, orchideje apod. Také vám odpadne rosení a ničení květů. Ty totiž rosu nemají rády. A květiny budou prospívat. Při klasickém zalití shora se vsákne jen minimum množství, protože půda to tak rychle nevypije. Ale jestli ji dáte ten potřebný čas, nashromáždí si ji více.