Tyto vánoční rostliny nesmí do blízkosti koček. Hrozí vážné nebezpečí
adbz.cz » Hobby » Vánoční rostliny, které jsou škodlivé pro domácí kočky. Patří mezi ně především cesmína nebo jmelí

Vánoční rostliny, které jsou škodlivé pro domácí kočky. Patří mezi ně především cesmína nebo jmelí

Pokud máte doma tyto rostliny, pozor, ať se k nim nedostane žádná kočka. I malé kousnutí by jim mohlo způsobit závažnou otravu organismu.

jmeli
Zdroj fotografie: Silar/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Vánoce jsou oblíbeným ročním obdobím, kdy mnoho lidí kupuje do svých domácností speciální květiny pro osvěžení atmosféry a zkrášlení prostoru. Bohužel však některé z nich mohou být velmi nebezpečné pro domácí mazlíčky, a to především pro kočky. Pokud by se s nimi dostaly do styku nebo je nechtěně ochutnaly, mohlo by to mít podle webu CatsProtection závažný dopad na jejich organismus a dostat je do nemocnice. 

Rostliny, se kterými by kočky neměly přijít do styku 

Kočky má doma v dnešní době mnoho lidí. Ne každý si však uvědomuje, že zejména během Vánoc mnoho z nich končí u veterináře kvůli těžké otravě organismu. Nejčastěji za tím přitom stojí oblíbené květiny, jako je například vánoční hvězda, vánoční kaktus nebo jmelí. Ty totiž obsahují nebezpečné sloučeniny, které nedokáže tělo těchto domácích mazlíčků strávit. V důsledku jejich konzumace se pak mohou dostat do vážných problémů.

Nebezpečné pro kočky mohou být dokonce i samotné vánoční stromečky. Je proto velmi důležité, abyste v každém případě zajistili, že se od něj budou držet dále nebo jej nejlépe celý ohradit. Jehličí sice nemusí zvířeti způsobit otravu, ale velmi snadno by mohlo v důsledku konzumace jeho částí začít zvracet. Mezi další vánoční květiny, které kočkám výrazně škodí, patří podle webu Genialne také aloe vera, fíkus, sansevieria alias tchynin jazyk, alokázie a dračinec (jinak známý jako dracéna). 

Pamatujte, že i jedno malé kousnutí může kočkám způsobit vážnou otravu. V extrémních případech mohou dokonce zemřít. Pokud jste tedy hrdým majitelem kočky i vy, vždy se ujistěte, že se k těmto květinám nepřibližuje a v žádném případě nemá tendenci je ochutnávat. Úplně vynechat byste pak měli nákup rostlin, jako je jmelí, cesmína nebo vánoční hvězda. V případě, že je však i přes uvedená rizika chcete mít doma, zavěste je, co nejvýše to půjde.

Kočka jí rostlinu
Zdroj fotografie: Freepik
Vánoční rostliny mohou způsobit kočce vážnou zdravotní újmu

Pokud se kočka do rostliny již zakousla… 

A co dělat, pokud byste si všimli, že kočka již nechtěně některou z výše uvedených rostlin zakousla? Pak je dobré co nejdříve kontaktovat veterináře a poradit se s ním, jak postupovat dále. Nejprve bude nutné pozorovat příznaky, se kterými se zvíře potýká – pokud by pouze zvracelo, pravděpodobně bude v pořádku. Horší jsou pak symptomy, jako například mdloby nebo problémy s chůzí, které by mohly odkazovat na srdeční potíže. 

Přesto však každý z těchto příznaků vyžaduje rychlou léčbu a nejlépe veterinární zásah, aby nedošlo k dalším komplikacím a váš domácí mazlíček s vámi zůstal i další roky. Samozřejmě se vyplatí dbát na prevenci, a proto pokud máte kočku, raději si žádné vánoční květiny nekupujte. Na webu adbz jsme také psali jak donutit kočku, aby přestala škrábat nábytek