Odnaučte kočku škrábat nábytek do 2 dnů. Stačí vám kousek alobalu
adbz.cz » Hobby » Kočka už žádný nábytek nepoškrábe. Stačí na ni „narafičit“ kousek alobalu a nežádoucí zvyk se rychle odnaučí

Kočka už žádný nábytek nepoškrábe. Stačí na ni „narafičit“ kousek alobalu a nežádoucí zvyk se rychle odnaučí

Kočky patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům, jsou však známé pro své vrtochy. Aby vám svými drápky neponičily vybavení domácnosti, zkuste na ně vyrukovat s alobalem.

kocka skrabani oranzovy gauc
Zdroj fotografie: iStock

Tento čtyřnohý miláček je v českých rodinách populární i díky tomu, že o něj nemusíte pečovat tak jako o psa. Nepotřebuje venčit a je samostatný. Ovšem jakmile se začne nudit, dokáže udělat z domu kůlničku na dříví. Pokud se chcete vyhnout poškrábanému nábytku, rozdrápanému gauči nebo křeslu, měli byste učinit určitá opatření. Ze všeho nejdříve se však naučte kočku chápat. I ona má své manýry a různé nálady podobně jako lidé.

Někdy ani škrabadlo z obchodu nestačí

Jestliže si myslíte, že pořídíte kočce škrabadlo zakoupené ve zverimexu a bude po problémech, tak se šeredně mýlíte. Tento domácí mazlíček je velmi inteligentní, bystrý a také pyšný. Kočka moc dobře ví, co zamýšlíte. Nespoléhejte se tedy jen na škrabadlo a dopřejte jí i jiné hračky a dostatečně se jí věnujte. Určitě si vzpomenete na dětská léta, kdy jste dováděli s klubíčkem vlny a kočka se jej snažila drápky zachytnout.

Další důvod, proč vystrkuje kočka drápy, je jednoznačný. Zkrátka a dobře si označuje svoje teritorium. Mezi polštářky na tlapkách má žlázy, z nichž se uvolňují feromony, jimiž si značkuje svoje území. Škrábáním navíc kočka zmírňuje stres a protahuje si svaly a šlachy. Bohužel však na místech, která se rychle poničí.

kočka si hraje
Zdroj fotografie: Pixabay

Zaznamenáte-li podivné chování kočky, jednejte. Začne být nevrlá, zbrklá a zrychlí své pohyby. Prahne po tom, abyste jí věnovali více pozornosti a hráli si s ní. Dopřejte jí to, jinak se bude po kočičím způsobu vztekat a mstít – například škrábáním nábytku. V tomto případě je nutné učinit jisté kroky, které jsou léty prověřené. Nejlepší na tom je, že k nim nebudete potřebovat žádné předražené hračky ani jiné pomocníky. Postačí vám obyčejný alobal.

Kočky nemají rády šustění alobalu

Pokud vás nebaví spravovat poškrábaná a potrhaná místa v domácnosti, vezměte si hliníkovou fólii a umístěte ji na části nábytku a dalšího vybavení, které má kočka v oblibě. Zachráníte tak nejen sedačku, ale také kuchyňskou linku, jídelní stůl nebo židle. Alobal začne šustit a kočka se lekne. Ono typické šustění ani hladký povrch hliníkové fólie jí nedělá dobře. Během pár dnů bude škrábání nábytku konec.