4 důležité zásady správného čištění trouby po jejím použití
adbz.cz » Hobby » Stačí posypat, nechat působit a setřít aneb Jak se bez drhnutí zbavit připečené špíny a mastnoty v troubě

Stačí posypat, nechat působit a setřít aneb Jak se bez drhnutí zbavit připečené špíny a mastnoty v troubě

Pokud rádi pečete, pravděpodobně víte, že čištění trouby může být občas velmi náročný úkol. Abyste se vyhnuli problémům, měli byste vždy dodržovat tyto zásady.

čištění trouby
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čištění trouby bývá ve většině případů poměrně náročný úkol – je totiž důležité zbavit se veškerých připečených nečistot, což není vždy tak jednoduché, jak se může zdát. Pokud však zbytky jídla zcela neodstraníte, může to ovlivnit každé vaše další pečení a samozřejmě vzhled samotné trouby. Abyste se proto vyhnuli problémům, níže jsme pro vás sepsali 4 velmi důležité zásady, které by měl znát každý domácí kutil či kutilka. Stačí je dodržovat, a váš přístroj se bude opět blýskat. 

Čištění krytu ventilátoru

Než začnete čistit kryt ventilátoru, vždy zkontrolujte, zda je s ním všechno v pořádku a není nijak poškozený. Poté jej stačí namočit do vody s roztokem mycího prostředku a houbičkou z něj odstranit všechny zbytky jídel a další nečistoty, které se na něm během pečení usadily. Po dokončení si vezměte mřížku do ruky a pozorně se na ni podívejte – zkontrolujte, zda je čistá, a případně ji namažte trochou oleje, aby zůstala v dobré formě.

Přirozené čištění trouby 

Pokud chcete vyčistit svou troubu přirozeně, pak můžete použít jeden velmi oblíbený prostředek, díky kterému se bude opět krásně lesknout. Prvně celý přístroj otřete vlhkým hadříkem a zkuste odstranit veškeré nečistoty, které půjdou. Poté nasypte na povrch jedlou sodu a pokapejte ji trochou bílého octa.

Jakmile to uděláte, měli byste vidět menší chemickou reakci, kdy směs ingrediencí začne pěnit – je to zcela v pořádku. Jakmile pěnit přestanou, nalijte do vaničky tolik horké vody, aby zakryla celou mřížku, a nechte přes noc uležet. Druhý den ráno můžete mastnotu a roztok setřít měkkým hadříkem nebo houbou. 

Čištění pomocí ubrousků do sušičky

Vyložte povrch vaničky trouby ubrousky do sušičky a poté na ně položte mřížku. Nyní naplňte vanu horkou vodou, a to do takové míry, aby zakryla celou mřížku. Pak přidejte půl šálku mycího prostředku na nádobí a nechte odstát přes noc. Ráno vanu vyprázdněte a otřete mřížku ubrousky do sušičky. Poté počkejte, až zcela vyschne, a můžete vrátit do trouby. 

uklid kuchyne papirova uterka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čištění pomocí měkkého hadříku  

Nejprve zabalte mřížku do hliníkové fólie a poté ji položte na dno vaničky vyložené starým ručníkem. Přidejte dovnitř několik tablet do myčky na mytí nádobí a nalijte do vaničky horkou vodu. Takto nechte mřížku stát přes noc a ráno ji celou otřete měkkým hadříkem. Poté ještě jednou opláchněte a znovu osušte ručníkem.

Čpavek a vaše trouba

Přestože je čpavek součástí mnoha čisticích prostředků pro domácnost, mějte na paměti, že byste jej měli vždy používat v dobře větraných prostorách. Stejně tak je důležité při jeho používání nosit ochranné rukavice a vyhýbat se kontaktu s pokožkou a oděvem. Rozhodně jej neukládejte v dosahu malých dětí ani domácích mazlíčků, kteří jej mohou otevřít a tekutinou si nechtěně ublížit. Čpavek je sice silný roztok, ale stejně jako on vám dokáže pomoci obyčejná soda.