Největší pavouk, který se v domácnosti může uhnízdit: Pokoutníka vystraší mátový olej
Pokoutník domácí je jedním z nejběžnějších pavouků v domácnosti. Jde o užitečného tvora, pokud se ho však potřebujete zbavit, volte humánní metody.
Tento členovec má sice relativně malé tělo a velmi dlouhé chlupaté nožky. Jasně ho pak poznáte podle hnědé a tmavě hnědé barvy. Je ale tento pavouk opravdu živočich, kterého je třeba se bát? Nebo s ním bojovat? Potažmo s dalšími pavouky? Vlivem dlouhých nohou může mít celkovou velikost až 8 cm. Potkat doma nečekaně takovou „potvoru“ rozhodně zaskočí každého. Nepřispívá tomu ani skutečnost, že umí opravdu rychle pobíhat, a je tak obtížné ho jakkoli zachytit.
Pokoutník vyhledává lidská obydlí
Pokoutníci se původně vyskytovali jen v rámci Evropy. Spolu s lidským pohybem se však rozšířili i na všechny další kontinenty. Nejdříve žili v lese nebo jeskyních, kde se zpravidla skrývali pod kameny. Podle Wikipedie mají sice 4 páry očí, jejich zrak však není příliš dokonalý. V zásadě rozlišují spíše to, jestli je světlo, či tma. V současnosti osidlují především místa obývaná lidmi, protože je pro ně v takové společnosti nejjednodušší najít si potravu.
Preferuje tmavá místa, ostatně už název napovídá, že sídlí v koutech místností. Můžete ho tak najít zejména v méně frekventovaných částech domu, jako jsou sklepy, garáže nebo půdy. Poměrně často na něj lze narazit i v koupelně, občas i na zahradě. Tam hlavně v altáncích a jiných konstrukcích. „Jednou jsem na něj narazila přímo ve sprše a vykřikla na celý dům,“ popsala svůj zážitek Klára M. z Dačic. Jak dále uvádí Wikipedie, množí se na přelomu léta a podzimu.
Množení a pasti
Po páření klade samice do síťových vaků vejce, z těch se vylíhne nejméně 60 mláďat. Když se vám zrovna podaří narazit na takovou „tlupu“, jde o docela děsivý pohled. Protože jsou ale pokoutníci samotářští, i omladina se velmi rychle rozprchne, není tedy třeba je zabíjet. Za zmínku stojí, že pokud nemají dost potravy, uchylují se i ke kanibalismu. Pokoutník vytváří dle článku v časopise ŽIVA plachetkovité sítě s trychtýřovitým úkrytem šikovně umístěným tak, aby nehrozilo poškození.
Kořist se zaplete do pasti z několika vrstev. Může to být hmyz typu ovocné mušky, švába či komára. Nezřídka se zapletou i menší pavouci. Z toho plyne, že pokoutník chytá hmyz, který lidé považují většinou za obtížný. Na adbz.cz jsme psali o mnoha tricích, jak se takového hmyzu zbavit. Pavouci jsou ovšem tím nejpřirozenějším. Zkuste tedy překonat svůj odpor a nechte si je doma jako užitečné společníky. Pokud na ně narazíte, odolejte pokušení je hned vyhodit či zašlápnout.
Odradí ho mátový olej
Pokud trpíte fóbií z pavouků nebo se z jiného důvodu potřebujete pokoutníků zbavit, zkuste využít přírodní prostředky k jejich zahnání. Takto funguje například vůně mátového oleje. Ten aplikujte do míst, kde se pavouci rádi vyskytují, silné aroma je spolehlivě odpudí. A podobně by měly fungovat třeba i kaštany. Je ale na místě říct, že pokoutník se jakékoli konfrontaci vyhýbá. Jakmile tedy zachytí světlo či pohyb, vydává se do bezpečí klidu a tmy. To platí pro samce, protože samice obvykle zůstávají v síti.
Ačkoli nejčastěji utíká, může se bránit při setkání s rukou nebo jinou překážkou. To však platí jen pro zcela zoufalého pavouka. Tehdy je schopen propíchnout kůži a způsobit bolestivé zarudnutí. Někdy se objeví také otoky. Hůř jste na tom tehdy, jestli trpíte nějakou formou alergie. Ani v takovém případě ale není jeho kousnutí nijak nebezpečné, větší reakci lze čekat například u kousnutí od zápřednice jedovaté. Celkově bude taková ranka připomínat bodnutí hmyzu. Rozdíl bude jen v tom, že budou vidět dvě místa průniku do kůže.