Víte, co pavouky přitahuje do našich domovů? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Co přitahuje pavouky k vám domů? Vyžeňte je pomocí kaštanů a nedejte jim další šanci k vám proniknout

Co přitahuje pavouky k vám domů? Vyžeňte je pomocí kaštanů a nedejte jim další šanci k vám proniknout

Osminohé dravce nezajímají lidé, ale jen teplo, úkryt a přísun potravy. Existuje několik způsobů, jak se nezvaných hostů zbavit. Když ale nebudete důslední, nemusí to být napořád.

pavouk doma
Zdroj fotografie: iStock

O nezvané hosty doma nikdo nestojí obzvlášť, když mají osm nohou a ve spoustě lidí vyvolávají strach i odpor. A přestože lidové moudrosti praví, že pavouci nosí štěstí a jsou pro domov dobrým znamením, pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by jásal nadšením, že se v jeho domě nebo bytě usídlili. Na internetu kolují stovky mnohdy i bizarních receptů, jak se jich zbavit. Otázkou ale je, proč je pro ně lákadlem zrovna váš domov a dá se vyhnout tomu, aby ho navštěvovali?

Hledají přísun potravy

Seznam věcí, které pavouky přitahují, je dlouhý. Jako každý jiný tvor, hledají potravu a úkryt. A lidské příbytky pro ně skýtají zajímavé místo, kde o není nouze o hmyz, kterým se pavouci živí. Účinným způsobem, jak tedy udržet pavouky na uzdě, je omezit jim přísun potravy. Jinými slovy, je třeba, zlikvidovat hmyz v domácnosti. A přestože většina lidí by řekla, že má domov vypulírovaný jako klícku, mouchy, ovocné mušky, svilušky, moly nebo komáři se tam najdou.

Vyjma toho, že pavouky řečeno s nadsázkou přestaneme krmit, další věcí, která je na domech a bytech láká je teplo. V chladných měsících hledají, kde se před zimou schovat a logicky míří do vytápěných lidských obydlí. Pavouci se často usídlují v koupelně, protože většinu z nich vyjma tepla přitahuje také vlhko, které přitahuje i jiný hmyz, tedy potravu pavouků.

Mají rádi soukromí

Pavouci mají rádi soukromí. Proto je jen zřídka zahlédnete na dobře viditelných místech. Většinou jsou ale schovaní v rozích místnosti, ve štěrbinách nebo v tmavých a méně používaných prostorách, jako třeba za nábytkem nebo ve sklepě. Pro člověka drtivá většina pavouků, kteří žijí v česku, není nebezpečná. Člověk je ani nijak nepřitahuje. Pokud na vás skončí, je to většinou dílo náhody, třeba že nezvládl nějaký pohyb při spřádání sítí a spadl.

pavouk
Zdroj fotografie: Depositphotos

Velkou obezřetnost to ale chce, pokud se pavouci začnou pářit. Používají jakési zvykové rituály, kterými se přitahují. Pokud se tedy osminohý dravec začne pářit, přiláká do vašeho domova ještě víc pavouků. Vyhnat nezvané hosty z vašeho domova není složité. Vyjma toho, že zlikvidujete ostatní hmyz v domácnosti a omezíte pavoukům přísun potravy, existují třeba lepící pasti.

Zabrat mohou kaštany

Lepíky obsahují feromony, které pavouky přitahují. Jakmile na ně pavouk vkročí, přilepí se a nakonec uhyne. Nepoužívejte k jejich hubení běžné insekticidy, které nejsou moc účinné. Zabírají jen ty přípravky, které jsou proti pavoukům speciálně vyvinuté. Humánnějším řešením, které je ale pracnější, je že pavouka chytíte třeba pod skleničku nebo na koště a odnesete ho ven.

pavouk sklenice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podle babských rad je dobré do rohů místností dát kaštany, které mají pomáhat pavouky odpuzovat. Není jasné, zda to opravdu funguje, ale proč to nevyzkoušet. Důležité také je, pokud domov zbavíte pavouků, postarat se i o to, aby se neměli kudy vrátit. Chce to pořádně utěsnit všechny praskliny ve stěnách a podlaze. Na větrací otvory, včetně oken a balkonových dvěří, umístit síť.

Jak se zbavujte pavouků v domácnosti?

Zdroj: TheSpruce