Super tinktura pro pokojové rostliny – chudáky na pokraji smrti přivede k životu roztok z vaječného bílku

Pokojové rostliny jsou součástí interiéru. Zdobí ho a zároveň přispívají k čistějšímu vzduchu. Potřebují dobrou péči, důležité je zejména hnojení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud nebudete pokojovou rostlinu pravidelně hnojit, dočkáte se akorát chřadnoucí byliny v květináči. Kdyby žila ve volné přírodě, dostaly by se k ní živiny třeba pomocí deště. Ve vašich rukách je však plně odkázána jen na to, co jí dodáte vy sami. Nemusíte kupovat drahá průmyslová hnojiva, protože si vystačíte s tím, co najdete doma ve spíži.

Proč pokojové rostliny hnojit

Kromě vody potřebují pokojové rostliny k životu živiny. Je to s nimi jako u člověka, který bez nich také chřadne. Mezi ty nejdůležitější patří dusík, fosfor a draslík. Dusík se zúčastňuje růstu zelených listů. Pro tvorbu květů a silných kořenů je podstatný fosfor, draslík chrání rostliny před chorobami. Za sekundární živiny považujeme vápník, hořčík a síru. Všechny uvedené minerály bychom měli rostlinám pravidelně dodávat pomocí tekutého nebo pevného hnojiva.

Domácí hnojivo pro pokojovky

Hnojivo si můžete koupit, ale také sami připravit doma. Stačí mít zásobu vajec a voda každému teče z vodovodního kohoutku. Vejce obsahují bílkoviny, sacharidy, vitamíny B a K, aminokyseliny, albumin a enzymy. To vše pomáhá rostlinám, které přestaly růst, špatně se vyvíjí, nebo jsou napadené nemocí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Domácí hnojivo se připraví ze 6 celých vajec, které rozklepneme a zalijeme 1 litrem teplé, nikoliv však horké vody. Vše se důkladně promíchá, nádoba se uzavře a na teplém místě se ponechá po dobu 10 dnů. Vůně tohoto vaječného roztoku nebude právě vábná, ale to nevadí.

Jak používat domácí hnojivo

Po 10 dnech se vytvořený roztok rozředí 10 litry vody. Poté se jím pokojové rostliny zalévají ke kořenům. Zálivka se zopakuje po 14 dnech. Vaječný roztok doplní rostlinám potřebné živiny, listy získají krásnou zelenou barvu a jejich růst se znásobí. Celkově se kondice pokojových rostlin díky tomuto hnojivu výrazně zlepší. Výhodou je, že protein ze slepičího vejce je rostlinami téměř úplně absorbován.

Zdroj: WhyFarmit

Jaké máte zkušenosti s doma připravovanými hnojivy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články