Místo sava použijte na plíseň ocet s jedlou sodou. Účinkuje daleko lépe
adbz.cz » Hobby » Boj s vlhkostí v domě zastaví jedlá soda s octem. Pro trvanlivý účinek se doporučuje vyvětrat

Boj s vlhkostí v domě zastaví jedlá soda s octem. Pro trvanlivý účinek se doporučuje vyvětrat

Existuje spousta příčin, které mají na svědomí vznik nadměrné vlhkosti ve vašem domově. Pokud tento problém nezačnete včas řešit, můžete si zadělat na problémy.

plisen roh mistnosti
Zdroj fotografie: iStock

Nejčastěji se vlhkost v domácnosti drží v důsledku špatného vytápění v místnostech nebo nedostatečného větrání. Čím více vlhkosti ve vaší domácnosti je, tím větší je pravděpodobnost vzniku plísní. Že je ve vaší domácností více vlhko, než je zdrávo, poznáte i bez meteostanice například tím, že vám na oknech kondenzuje voda nebo se na stěnách objevují vlhká místa. Pokud vlhkost ve vašem domově přetrvává dlouhodobě, mohou plísně postupně napadnout vaše věci a ohrozit i vaše zdraví. 

Jak se zbavit vlhkosti na stěnách

Na vlhké stěny narazíte nejčastěji kolem oken. Pokud máte místnost špatně vytápěnou nebo dlouho nevětranou, na okenních tabulích začne kondenzovat voda. V tuto chvíli byste měli okamžitě vypnout topení, rychle vyvětrat a vodu z oken setřít. Pokud bude voda na oknech zůstávat dlouhodobě, může se vlhkost rozšířit i na okolní stěny. Nadměrné vlhkosti jsou stěny vystavěny také v koupelně, kde se vypařující voda často hromadí. Naštěstí existuje jednoduchý trik, který vám s tímto problémem pomůže. 

Co budete k odstranění vlhkosti potřebovat

Jediné dvě ingredience, které budete k odstranění vlhkosti ze stěn potřebovat, najdete ve své kuchyni. S vlhkými stěnami si skvěle poradí stolní ocet a jedlá soda. Jednoduše do misky nalijte trochu octu, přisypte jedlou sodu a pořádně promíchejte. Pomocí hadříku nebo rozprašovače můžete směs aplikovat na vlhké místo na stěně. Následně nechte místo pořádně uschnout.

vlhka stena strop
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat, aby se vlhkost nevrátila

Do své každodenní rutiny zařaďte pravidelné větrání. Každá místnost by měla být větrána v intervalech alespoň hodinu denně. Vždy setřete zkondenzovanou vodu z oken i parapetů. V žádném případě vlhké stěny nezakrývejte sádrokartonem, tapetami ani nábytkem. Čím méně vzduchu a tepla se k vlhké stěně dostane, tím více se vlhkost bude šířit a dál ničit okolní materiál. S nadměrnou vlhkostí vám může pomoci i vysoušeč vzduchu.