Naše babičky myly okna škrobem. Díky němu je proces snazší a výsledek beze šmouh

Domácí recept na čistič oken znaly už naše babičky. Je to jednoduché a rychlé řešení pro ty, kteří okna myjí opravdu neradi.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jaro je tu, Velikonoce se kvapem blíží, a proto nadešel ten správný čas na úklid domácnosti a mytí oken. Ne pro každého to jsou oblíbené činnosti a někteří se jim snaží vyhnout nebo si je alespoň co nejvíce zjednodušit. S domácím čističem oken se vyhnete nejen návštěvě drogerie, ale také zapomenutým šmouhám, které se zjeví obvykle s příchodem sluníčka.   

Šmouhy, které odhalí jen sluníčko 

Často se stává, že trávíte mytím oken minimálně půl dne, ale úspěch stále není dostačující. Stačí, když na okna zasvítí sluníčko, a vylezou šmouhy, které předtím vidět vůbec nebyly. Pocit zmařeného času pak na sebe nenechá dlouho čekat. Naštěstí již naše babičky odhalily způsob, jak se takových skrytých šmouh jednoduše vyvarovat.  

Na přípravě domácího čističe oken není nic složitého. Funguje opravdu efektivně, a navíc je mnohem levnější než prostředky dostupné v běžné drogerii. Mytí oken už tak přestane být otravnou každoroční činností a je možné, že se na ně začnete dokonce i těšit a budete okna mýt s radostí a úsměvem na rtech.  

Výroba domácího čističe je jednoduchá a rychlá 

Na výrobu domácího čističe oken budete potřebovat plastovou láhev o objemu 1–1,5 litru, bramborový škrob, trochu octu a také amoniak. Plastovou láhev naplňte z poloviny vodou, přidejte lžíci bramborového škrobu a vše důkladně promíchejte, dokud se škrob nerozpustí. Přidejte lžíci octa a poté i lžíci amoniaku a vše znovu důkladně promíchejte. Hotovou směs nalijte do lahve s rozprašovačem a máte hotovo. Můžete se pustit do mytí oken. 

iZdroj fotografie: Pexels

Amoniak i ocet jsou mírně dráždivé látky a mohou lehce podráždit oči, proto je lepší při přípravě domácího čističe nechat směs trochu odpařit, než ji nalijete do láhve s rozprašovačem. Čistič nastříkejte na znečištěná okna a nechte ho pár minut působit. Poté okna hadříkem jednoduše vyleštěte. Ocet a amoniak odstraní veškeré nečistoty a škrob způsobí, že vaše okna budou lesklá jako nikdy předtím. 

Jak myjete okna vy?

Zdroj: Bobvila
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články