Zubní pasta může pomoct i v domácnosti či dílně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Skryté schopnosti zubní pasty: Pomůže při úklidu, péči o auto i při hloubkovém čištění skvrn

Skryté schopnosti zubní pasty: Pomůže při úklidu, péči o auto i při hloubkovém čištění skvrn

Zubní pastu lze použít na mnoho způsobů. Kromě toho, že je základem pro ústní hygienu, má co nabídnout i v dílně či v domácnosti.

zubni pasta vyuziti
Zdroj fotografie: iStock

Zubní pasta neslouží jen na to, aby vaše zuby a dásně byly bílé a zdravé. Můžete ji použít na mnoho jiných praktických způsobů i v domácnosti. Obsahuje totiž bělicí složky a má i jiné vlastnosti, které určitě oceníte například při odstraňovaní skvrn všeho druhu nebo při drobných opravách. Zde je několik šikovných tipů, jak lze využít zubní pastu – a nebude se to týkat zubů.

Pomocník, který vyčistí snad všechno

Malé děti často pokreslí zdi pastelkami. Nemusíte pak ale hned malovat. Naneste negelovou zubní pastu na „umělecké dílo“ a vydrhněte je. Povrch pak opláchněte čistým vlhkým hadříkem. Během chvíle bude stěna čistá jako předtím. Pasta rovněž odstraňuje skvrny z koberců, čistí zanesené žehlicí plochy ať už na žehličce na vlasy, nebo té na oděvy. Pokud máte boty s bílou pryžovou podrážkou, k jejímu opětovnému vybělení a rozjasnění gumy rovněž poslouží zubní pasta.

kartacek koupelna voda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Je vynikajícím pomocníkem v koupelně, kde krásně rozzáří chromové baterie, vyčistí a vydezinfikuje i umyvadla a pomůže s věčným zamlžováním zrcadel. Natřete koupelnové zrcadlo negelovou zubní pastou a otřete ho. Až se osprchujete, zrcadlo se nezamlží. Zubní pasta vám pomůže vyčistit i zašlé stříbro i jiné šperky, které se pak budou lesknout jako v zlatnictví ve výloze.

Všestranné využití pro domácí kutily

Na světlech auta se užíváním začne vytvářet mlživý film, jenž snižuje jejich svítivost. Lze se ho zbavit pomocí zubní pasty. Naneste ji na světla a vyleštěte suchým hadříkem a budou jako nové. Navíc vám tato finta pomůže zaleštit i případné škrábance od kamínků, které se na světlech také často vyskytují.

Kapitán zubní pasta
Zdroj fotografie: Flickr

Pokud chcete pověsit rám na zeď, použijte zubní pastu k označení místa závěsu. Naneste kapku zubní pasty na ramínko na zadní straně rámu, přitiskněte rám ke stěně, kam ho chcete zavěsit, a zubní pasta zanechá na stěně stopu, kam by měl přijít hřebík. Když už na místě rám naopak chtít nebudete a zůstane vám po něm na zdi díra po hřebíku, také vám pomůže zubní pasta. Vytlačte malé množství pasty do otvoru a tu přebytečnou setřete vlhkým hadříkem. Stěna bude hladká jako dřív.

Zubní pasta vyřeší nejeden kosmetický problém

Je známo, že některé zubní pasty obsahují jedlou sodu a peroxid vodíku, které mimo to, že na zuby působí bělicím účinkem, dokážou absorbovat maz z pokožky, vysušit ji, a tím napomoci léčbě akné nebo oparů. Je ale potřebné být opatrný, zejména u lidí s citlivou pokožkou. Kousanec od hmyzu může být nepříjemný a může svědit. Abyste tomu zabránili, naneste na něj malé množství zubní pasty. Ta může rovněž pomoci zchladit popáleniny na kůži.

Odlakovali jste si nehty, ale lak je zanechal trochu zbarvené? Vezměte si bělicí zubní pastu, naneste ji na nehet a kartáčkem vydrhněte. Opláchněte zubní pastu a hotovo. Pasta vám pomůže i s odolnými skvrnami na rukou od borůvek. Stačí ji nanést a kartáčkem vydrhnout. Rovněž odstraňuje z rukou zápachy od ryb nebo česneku.

Jak kromě čištění zubů používáte zubní pastu vy?

Zdroj: TheSpruce