Aby bujně kvetly, dopřejte rostlinám cukr: 2 varianty, jak ho použít, abyste z něj dostali maximum

Pokojové rostliny stejně jako jiné živé byliny potřebují vhodnou péči, aby dobře rostly. Zejména je nutné pamatovat na pravidelné hnojení kvůli potřebným živinám.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Voda a hnojivo je pro pokojové rostliny životodárná kombinace, bez níž se neobejdou. Když jim bude chybět voda, uschnou. Vynecháte-li hnojení, nedočkáte se bujného růstu, případně květů. Většinou se doporučuje pokojové rostliny hnojit každé dva týdny. Můžete jim dopřát průmyslově vyráběné hnojivo, nebo použít něco z toho, co máte běžně doma. Víte, že lze hnojit i cukrem?

I rostliny potřebují glukózu

Díky cukrovému hnojivu pokvetou pokojové rostliny delší dobu, avšak zaznamenáte určitě i bujnější růst a barva listů bude sytější. Toto hnojivo lze dopřát kaktusům, růžím, dracénám či africkým fialkám. Cukr se po rozpuštění rozkládá na fruktózu a glukózu. Glukóza má dvě funkce, kterými rostlinám prospívá:

  • Je základním stavebním prvkem, účastní se stavby lipidů, celulózy, škrobu, bílkovin nebo nukleové kyseliny.
  • Je zdrojem energie pro všechny životní procesy rostlin, tedy pro tvorbu tkání a absorpci živin z půdy a dýchání.

Jak připravit hnojivo z cukru

Jednou z možností je posypat povrch půdy v květináči 1 lžičkou cukru a prolít to vodou. Lepší alternativou je však připravit si cukerný roztok, který se lépe dostane až ke kořenům. Na půl litru odstáté vody se použije 1 lžička cukru. Ten se nechá dobře rozpustit, aby vznikl cukerný roztok. Vzápětí po přípravě je možné rostlinu cukerným hnojivem pohnojit. Ideální je ji takto hnojit jednou za měsíc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy používat cukerné hnojivo

Pohnojit pokojové rostliny hnojivem z cukru je možné v případě, kdy rostlina přestane růst, její listy vyblednou, stonky se ztenčí a vytáhnou se směrem nahoru. Hnojivo lze použít i tehdy, když se zmenšují listy, začínají žloutnout a odpadávat. Další možností využití cukerného hnojiva je ve chvíli, jakmile pokojová rostlina nekvete po delší dobu.

Zdroj: Quora

Jaká hnojiva používáte pro své pokojové rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články