Dům jako skládačka z lega vyrostl za 14 hodin | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces

Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces

Na stavbu domu dělníci použili speciální moderní stavební bloky. Stavba z nich je jednodušší a rychlejší než se zdá.

muz stavi dum
Zdroj fotografie: iStock

Postavit dům za necelých 60 tisíc korun se zdá nemožné. Ale je to možné a dokonce stavba vyroste za pouhých 14 hodin. Opravdu nejde o žert. Moderní stavební technologie se totiž vyvíjejí překotným tempem. Inovativní metodu využili stavebníci při budování domu o rozloze 47 metrů čtverečních v Mexiku. Použili nejnovější generaci stavebních bloků, které jsou navržené na míru a váží polovinu, než běžné betonové a lze je desetkrát rychleji instalovat.

Je to jako skládat stavebnici

V podstatě jde o skládačku. Cementové bloky se navzájem propojí, takže nepotřebujete maltu ani cement. Nemusíte být ani odborník na zednické práce. Poskládat jednotlivé dílky skládačky vertikálně nebo horizontálně na sebe, dokáže každý. Aby konstrukce stavby byla dostatečně stabilní, jsou v blocích svislé kanálky, do kterých se nalije zhruba v jednom a půl metru cement.

Bloky jsou opatřené otvory a výklenky pro instalaci elektrorozvodů nebo vodovodního potrubí. Stěny mají dobré tepelně-izolační vlastnosti. Dobře se s tímto moderním materiálem pracuje. Jednoduše bloky naskládáte na základní desku do požadované výšky. Pak přijde na řadu už podlaha nebo střecha. Ta je vyztužená kovovým rámem, který se připraví a pak se na střechu celý přenese.  

Na střeše mohou být solární panely

Kovovou střešní mříž se vyplní izolací a překryjí polystyrenem. Nakonec je střecha pokryta cementem, aby byla vodotěsná a zpevněná. V případě mexického domu, který vyšel za 2 500 dolarů, což je v přepočtu kolem 60 tisíc korun, dělníci umístili na střechu ještě nádrž na vodu. Řešení, jak střechu využít je ale více. Například by na ní mohly být umístěné solární panely.

stavba dum betonove tvarnice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Výhodou stavby z inovativních bloků oproti například dřevěným konstrukcím je, že jsou odolné vůči plísním, vlhkosti nebo hmyzu. Jsou také bytelnější. K výstavbě domu v Mexiku o rozloze 47 metrů čtverečních bylo použito 2568 bloků. Malý tým stavebních dělníků ho postavil za 14 hodin. Podle tamních médií vyšel jeden blok na zhruba 50 centrů, což je v přepočtu asi 11 korun. Pro představu běžný blok v Česku pořídíte kolem 70 korun.

Co říkáte na levný inovativní dům?

Zdroj: HomeBuilding