Jarní úklid nemusí být nuda. Veďte si seznamy | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Strategie jarního úklidu: Pomozte si tímto kontrolním seznamem a použijte 4 krabice

Strategie jarního úklidu: Pomozte si tímto kontrolním seznamem a použijte 4 krabice

Pusťte se do velkého jarního úklidu a udělejte z něj zábavu. Krůček po krůčku postupujte, až bude váš dům uklizený a čistý.

prach pod gaucem
Zdroj fotografie: iStock

Jaro je obdobím, kdy vás probouzející slunce nabíjí novou energií, tak ji vhodně využijte na velký jarní úklid. Možná nevíte, kde začít, a právě proto je dobré udělat si seznam všech úkolů, které byste chtěli zvládnout. Plán jarního úklidu vám pomůže postupně uklidit a vyčistit celý dům. Neuklízejte jednu místnost za druhou, protože tento způsob vás může za chvíli nudit a nakonec i odradit. Rozdělte si úklid na menší úkoly, které vás udrží v pohybu z místnosti do místnosti. Každý den zajistí, že zůstanete motivováni a ve finále pak zůstane váš dům čistý.

Připravte si krabice s označením

Při generálním úklidu často narazíte na věci, které již nepotřebujete, nebo jsou rozbité, nefunkční či zničené. Připravte si předem několik krabic, do kterých tyto věci odložíte. Ideální jsou alespoň 4 krabice, a to s označením „darovat“, pro věci, které už nevyužijete a víte, že někomu mohou ještě posloužit. Pokud se položky nevejdou do krabice, jako například gauč, veďte si jejich průběžný seznam.

Krabici s označením „opravit“ budete potřebovat, když při úklidu narazíte na věci, které jsou rozbité a potřebují opravit. Umístěte je do krabice do té doby, než budete připraveni je opravit. Nenechte se rozptylovat opravami, dokud nebudete hotoví s úklidem. Další je krabice s označením „vyhodit“, kam dáte všechno, co poputuje do koše, jakmile skončí váš jarní úklid. A praktická je i krabice „uložit“. Pokud při úklidu narazíte na věci, které jsou na místě, kam nepatří, uložte je dočasně sem, abyste nemuseli odbíhat od svého úkolu, a po skončení úklidu je pak všechny dáte na své místo.

Veďte si seznam dalších projektů

Během jarního úklidu je také užitečné mít poblíž tužku a papír nebo digitální seznam. Na němž si můžete vést průběžný seznam projektů, které se objeví při úklidu, k nímž se chcete nakonec dostat, jako je například organizace starých fotografií. Jakmile skončíte svůj jarní úklid, můžete si vytvořit plán, jak se s těmito projekty vypořádat.

Jarní úklid může začít

Vy nejlépe znáte svou domácnost, a tedy sami nejlépe víte, co je potřeba udělat pro to, aby váš dům zářil čistotou. K úkolům, které neděláte každý den a rozhodně byste je měli do svého seznamu přidat, patří například třídění starého oblečení, revize lékárničky, úklid lednice a vyčištění trouby, dále mytí oken a výměna sezónní výzdoby vašeho domu. Pokud máte ještě zimní nebo vánoční věnec a světýlka pořád na domě, je nejvyšší čas je vyměnit za jarní aranžmá.

uklid 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

K dalším jarním úkolům patří čištění odtoků u umyvadel, sprchy a vany. Nalijte do odtoku vroucí horkou vodu, přidejte jedlou sodu a poté přidejte ocet. Následně odtok na několik minut zakryjte zátkou. Pak ho ještě propláchněte vroucí vodou a máte hotovo. Nezapomeňte na vysávání a čištění za skříněmi, gaučem a velkými kusy nábytku, které běžně neodtahujete. Ukliďte garáž, vyčistěte elektroniku včetně kávovaru, ovládačů, klávesnic i vysavače a umyjte i koše a odpadní nádoby.

Jaký je váš system uklízení?

Zdroj: TheSpruce