Babiččin recept na čisté dlaždice: Stačí pár surovin, chemie je zbytečná
adbz.cz » Hobby » Babiččin levný recept na čisté dlaždice: Chemie z obchodu jsou podle ní vyhozené peníze, přesto se u ní vše leskne jak v hotelu

Babiččin levný recept na čisté dlaždice: Chemie z obchodu jsou podle ní vyhozené peníze, přesto se u ní vše leskne jak v hotelu

Ač se to může zdát podivné, úklid koupelny není náročnou záležitostí. Vše se odvíjí jen od toho, jak moc hloubkové čištění chcete provádět. Hlavně pokud jde o dlaždice.

spinave oblozeni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Otření povrchů, toalety a umyvadla je celkem pravidelná záležitost. Čištění spár mezi dlaždicemi a celého obložení koupelny do běžné rutiny ale obvykle nespadá. Dlažba tak může vypadat čistě z dálky a na povrchu, bližší průzkum ale odhalí jinou skutečnost. Existuje ovšem celkem snadné řešení, které vám efektivně pomůže i s tímto problémem. Na spáry se totiž dá vyzrát pomocí několika jednoduchých receptů zcela domácího původu.

Domácí čisticí roztok

  • ¼ hrnku jedlé sody
  • ¼ hrnku octa
  • 4 lžíce citronové šťávy
  • 2,5 litru vody (některé postupy uvádí i 5 litrů, sami tedy otestujte, co se vám nejvíc osvědčí)

Jak na úklid zcela bez chemie

Samozřejmě si můžete opatřit prakticky neomezené množství průmyslově vyráběných čističů. Krom toho, že budete asi muset použít přesný prostředek na přesný cíl, je tu ještě jeden faktor. Systematické používání chemie totiž nevyhnutelně ovlivňuje vaše zdraví. A ne zrovna dobrým směrem. Přírodní a naprosto nezávadný prostředek si proto můžete jednoduše vyrobit i doma. A to pomocí klasické trojice domácích surovin, které uklízí jako ďáblové.

cisteni dlazdic
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zkombinujte tedy sodu, ocet a citronovou šťávu. Jednotlivé složky spolu začnou reagovat a následně rozpustí veškeré nečistoty včetně vleklé mastnoty. Ta totiž kolikrát není vidět, ale při doteku a používání prostředí ji naprosto jasně cítíte. Směs velmi dobře funguje i na plísně a bakterie. Kromě zdravotního rizika jde také o potenciální zdroje silného zápachu. Využití roztoku také závisí na jeho hustotě, tedy podle množství přidané vody.

Ideální pro rozprašovač

Dobře roztok rozmíchejte a dle potřeby přidejte vodu. Pak ji budete moci nalít i do lahve s rozprašovačem, což je asi nejlepší způsob použití. Rosení dlaždic tímto roztokem je totiž nejlepší cestou k jejich čistotě. Následně nechte směs asi 15 minut působit, pak je očistěte normální houbičkou, případně kartáčkem. Kromě spár berte v úvahu taky celkový tvar dlažby. Hladká není problém, různé ornamenty mohou ovšem zachytit usazeniny nebo mýdlo.

moderni velka koupelna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud postup aplikujete v kuchyni, věnujte zvýšenou pozornost místům kolem sporáku a digestoře. Neustálým varným procesem dostávají nejvíce „na frak“. Touto snadno připravitelnou směsí se zbavíte i letitých usazenin. Obvykle ani nebudete potřebovat výraznou sílu. Dostatečné působení všech složek se totiž postará právě o odolnou špínu. Na opláchnutí pak použijte horkou, nikoli však vroucí vodu. Můžete použít i kypřicí prášek.

Místo jedlé sody kypřicí prášek

V takovém případě ale pamatujte, že ho budete na stejný objem roztoku potřebovat asi trojnásobné množství. Čištění pomocí jedlé sody je výhodné kvůli dostupnosti, síle této suroviny a zdravotní nezávadnosti. Můžete si ji koupit i ve větším balení (dělají se sáčky až o objemu 5 kg). Pozitivem je také to, že pracuje jako brusivo, aniž by ohrožovala i ty nejjemnější povrchy. Odstraní tak i zašlou nečistotu, a přitom nic nepoškrábe.