Triky při praní, které zajistí čisté a bílé prádlo | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zašedlé a nažloutlé prádlo je minulostí: Už naše babičky znaly tuto metodu, díky které bude prádlo vždy zářivě bílé, jako kdyby bylo nové

Zašedlé a nažloutlé prádlo je minulostí: Už naše babičky znaly tuto metodu, díky které bude prádlo vždy zářivě bílé, jako kdyby bylo nové

Abyste měli po vyprání vše dokonale čisté a bílé prádlo svítilo bělostí, měli byste se naučit několik triků, díky kterým tohoto efektu dosáhnete.

metoda beleni pradla 2
Zdroj fotografie: Depositphotos

Praní prádla není nijak náročná činnost, ale pro spoustu lidí je přesto spíše za trest. Někteří totiž nedokážou dosáhnout výsledků, jakých by chtěli, a tak se stále snaží najít způsoby, kterými by dosáhli hezky čistého a také zářivě bílého prádla. Samozřejmě se najdou i tací, které praní jednoduše nebaví. Ať už je důvod jakýkoliv, vždy existuje řešení, jak si zjednodušit práci. S těmito triky se vám podaří vyprat prádlo důkladně a některé kousky i vybělit.

Vždy musíte mít čistou pračku

Nemusíte každý den pračku čistit, ale aspoň občas byste u ní měli provést běžný úklid. Jako první vyčistěte přihrádku na prášek na praní a nezapomeňte i na místo za tímto šuplíkem. Dále nalijte do bubnu celou lahev octa a pračku pusťte na program s nejvyšší teplotou. Nakonec si vezměte houbičku na mytí nádobí, nalijte na ni trochu octa a dočistěte gumové těsnění. Po každém praní nezapomínejte nechávat pračku otevřenou, aby veškerá vlhkost šla ven a netvořila se v tomto přístroji plíseň.

zena pracka vonici pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Důkladně vytřiďte prádlo

Když už budete mít pračku čistou a získáte jistotu, že prádlo nezůstává špinavé či nepříjemně páchnoucí od pračky, zaměřte se na třídění prádla. Pokud budete prát bílou, opravdu perte jen bílou. To samé platí u barevného a černého prádla. Při třídění prádla sledujte také cedulky na jednotlivých kouscích a řiďte se pokyny. Důležitější je například to, na kolik stupňů se má daný kousek vyprat a zda je vůbec vhodné jej dávat do pračky.

Udržte si zářivě bílé oblečení

Jestliže jste doposud nepřišli na to, jak prát bílé prádlo tak, aby vydrželo opravdu velmi dlouho bílé, možná byste se měli naučit tento trik. Bílá barva sluší každému, a navíc je velmi elegantní a z člověka udělá šarmantní osobu. Abyste prádlo trochu vybělili, dejte si bílé prádlo do nádoby s teplou vodou (2 litry). Následně přidejte lžičku 3% peroxidu vodíku a oblečení nechte v tomto roztoku odmočit na 20 minut.

bile pradlo pracka muz
Zdroj fotografie: Depositphotos

Aby bylo bělení ještě efektivnější, prádlo čas od času v nádobě obraťte nebo promíchejte. Tak se dostane bělící tekutina všude. Až uplyne zmíněných 20 minut, můžete dát prádlo například do vany a propláchnout jej čistou vodou. Nakonec dejte oblečení do pračky a vyperte běžným způsobem. Opět se nezapomeňte podívat na to, při jaké teplotě se tato várka prádla má prát.

Metoda na bělení prádla

Každému nemusí vyhovovat výše zmíněná metoda na bělení prádla. Pokud chcete vyzkoušet ještě jiný způsob, můžete postupovat například takto. Připravte si roztok z 1 hrnku octa a 2 šálků teplé vody. Do tohoto roztoku ponořte špinavé bílé oblečení na 20 minut. Poté si nachystejte pastu z 1 polévkové lžíce peroxidu vodíku, 1 polévkové lžíce vody, 1 polévková lžíce soli a poloviny sklenice jedlé sody.

Následně si vyndejte prádlo z tekutiny a postupně si kousky rozprostřete. Jakmile budete mít hotovo, vezměte si vámi umíchanou pastu a kousky nanášejte na fleky na bílém prádle. Pastu nechte působit 15 minut a nakonec prádlo opláchněte a všechno dejte vyprat do pračky obvyklým způsobem. Díky této pastě a tomuto postupu by měly zmizet i těžko odstranitelné skvrny.