Dům se vznáší nad tekoucím potokem v přírodě | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Levitující dům nad řekou ušetří ročně desítky tisíc korun za vytápění. Geniálně vymyšlenou stavbu nezaskočí ani drsné mrazy

Levitující dům nad řekou ušetří ročně desítky tisíc korun za vytápění. Geniálně vymyšlenou stavbu nezaskočí ani drsné mrazy

Netradiční bydlení může mít opravdu mnoho podob. Někdo bydlí v přebudovaném vlakovém vagónu, jiný si předělá kontejner. A někdo se rozhodne bydlet nad hladinou vody.

dum na rece
Zdroj fotografie: Se souhlasem Artem Lasovsky a Ivan Ovchinnikov

Pro mostní dům se rozhodli ruští manželé. Svůj netradiční domov postavili nad tekoucím potokem a bujnou vegetací uprostřed ruského lesa. Mostní dům je druhá rezidence na otevřeném pozemku, kterou tito manželé vlastní. Celá konstrukce domu je kompletně dřevěná a dům tak nádherně splývá s okolní krajinou plnou stromů a vegetace.

Dům má šikmou střechu

Šikmá střecha tohoto domu je nižší než mají okolní domy. Stavba je podepřená pouze na svých koncích a tvoří nad korytem řeky jakýsi most. To je možné díky dřevěnému krovu, který vede podél přední a zadní části domu. Nosná konstrukce budovy je kompletně dřevěná. Dostatek přirozeného světla se do domu dostává díky velkému prosklenému prostoru. Interiér je tak nejen prosvětlený, ale i vzdušný.

V úzkém domě najdete obývací pokoj, kuchyň a dvě ložnice s vlastními koupelnami. Nad kuchyní najdete ještě malé mezipatro, kde je větší prostor určený na spaní, případně na odpočinek. Pod sedlovou střechou je také venkovní terasa, která poskytuje zastíněný prostor pro letní posezení a užší spojení s krajinou. Právě tady mohou majitelé trávit dlouhé letní večery a kochat se nádherou okolo.

Vybavení domu je skromné

V proskleném domě na řece není příliš mnoho vybavení, které by rušilo krásu propojení s přírodou. Uprostřed obývacího pokoje najdete velký bílý stůl a okolo něj designově zajímavé židle, které mají velmi podobný styl jako stolička postavená u kláves. Ty jsou umístěny u okna, aby měl hudebník příjemný výhled ven. Na druhé straně je postavené bílé houpací křeslo, na němž nechybí deka.

Kuchyňská linka není velká, ale je dostačující. Nejdete na ní vše, co je potřeba v tomto prostoru. Světla ve velké místnosti jsou spuštěné z vyvýšeného stropu dolů nad stůl v několika úrovních. Nechybí tu ani stojací lampa situovaná u houpacího křesla, kam si mohou majitelé nerušeně sednout s knihou. Stejně tak si s knihou mohou zalézt do spacího patra, klidného koutu pod střechou.                    

Líbilo by se vám bydlet nad řekou?

Zdroj: Designboom