Dušičkové období je téměř za rohem a je tak nutné pomalu, ale jistě přemýšlet nad úklidem hrobu a obnovou náhrobku, aby vypadal opět jako nový. Přestože jsou firmy, které všechny související práce rády udělají za vás, jedná se pro někoho o zbytečný výdaj a raději se toho chopí sám. V tom případě je ale dobré vědět, jak zacházet s konkrétním materiálem. Některé povrchy se mohou nešetrnou manipulací a použitím nesprávných prostředků nenávratně poškodit.
Čisticí techniku volte podle materiálu
O hrob by se mělo řádně pečovat, a to ideálně pravidelně a několikrát do roka. Pokud to ovšem nestíháte, věnujte mu péči alespoň před Dušičkami.
Náhrobek z terazza
Terazzo je směs cementu a drobného štěrku. Ta je pak speciální úpravou broušena až do vysokého lesku. Jedná se o jeden z nejčastěji používaných povrchů pro náhrobky. Na jeho očištění je výtečný obyčejný šampon na auta, který povrch odmastí a zbaví skvrn od ptačího trusu. Nachystejte si potřebné množství teplé vody a zřeďte s šamponem v poměru 1 : 4. Vzniklou pěnu nechte působit, podle míry znečištění i několik hodin, a opláchněte teplou vodou.
Pokud chcete ozdobit náhrobní desku svých milovaných zesnulých, dekorace pečlivě vybírejte. Tyto květiny jsou rozhodně špatnou volbou a na h…
více
Nakonec doleštěte jemným hadříkem. Šampon zbaví náhrobek i mechu, pokud je ale porost velký, budete muset použít kartáč a manuální sílu. Oproti tomu pískovcový náhrobek čistěte pouze čistou vodou formou tlakového čističe, párou či suchým ledem.
Žulový náhrobek očistí i ocet
Náhrobky z žuly si zachovávají svůj vzhled po velmi dlouhou dobu. I tak je ale pravidelná péče nevyhnutelná. Pro očištění nejprve nastříkejte pomocí rozprašovače na náhrobek destilovanou vodu, kterou ale můžete nahradit i octovou vodou. Pomník poté důkladně opláchněte čistou vodou a na odstranění nečistot použijte jemný kartáč. A buďte opatrní, žulu je možné poškrábat. Kámen neustále namáčejte střídavě čistou a octovou vodou. Na doleštění použijte speciální přípravky na žulu, aby nedošlo k poškození povrchu.
U všech náhrobků je nutné se zbavit i skvrn způsobených voskem. Zatímco na většinu povrchů stačí termoska s horkou vodou a dřívko od nanuku, u žuly toto neplatí. Jelikož je to povrch velmi náchylný na poškrábání, potřebuje speciální zacházení. Velmi opatrně seškrábejte vosk škrabkou a na skvrnu aplikujte malé množství methylenchloridu a nechte několik minut působit. K tomuto účelu použijte ochranné rukavice. Očistěte jemným kartáčem a hadříkem vysušte. Následně pokapejte citronovou šťávou a po několika minutách otřete.
Mramor nesnese kyselé prostředí
V případě mramorového povrchu náhrobku se vyhněte používání octu, citronu a dalších kyselých komponentů. Ty by jej zničily. V prvé řadě je nutné celý hrob dobře zamést, aby byl zbaven prachu. Prach by po očištění zanechal viditelné skvrny. Na mramor použijte pouze speciální pasty, čističe a mýdla určená pro tento typ povrchu. Pouze ty jej uchovají v dobrém stavu po dlouhou dobu.
Dobrý dojem dělá i výzdoba
Aby celé okolí hrobu vypadalo k světu, posbírejte popadané listí a bude potřeba i vyplít. Také květinová výzdoba dělá své. Správným výběrem dosáhnete krásně ozdobeného hrobu po celý rok, aniž by kvetoucí prvky potřebovaly častou výměnu. Některé rostliny jsou dekorativní celoročně a odolají i mrazu.