Čeho si většinou hosté na návštěvě všímají? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Úklid před návštěvou? Některé věci hosté naprosto přehlíží, jiné si zas nikdy nenechají ujít. Na co se primárně zaměřit a kde ušetřit čas?

Úklid před návštěvou? Některé věci hosté naprosto přehlíží, jiné si zas nikdy nenechají ujít. Na co se primárně zaměřit a kde ušetřit čas?

Úklid před očekávanou návštěvou bývá mnohdy hotovým utrpením, a to zcela zbytečně. Na některé věci se sice hosté podívají, ale něco zcela přehlédnou.

uklid 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejspíše téměř každý, kdo bydlí ve vlastní domácnosti, tuto situaci zná. Hosté ohlásí svou návštěvu a doma začíná organizovaně neorganizovaný frmol plný stresu a obav. Najednou máte potřebu vytřít snad každý šuplík, vytřídit roky staré věci a kompletně si přeorganizovat bydlení. Všude létají hadry a jiné potřeby k úklidu a vy pomalu nevíte, kde vám hlava stojí. Však co kdyby náhodou někdo zamířil do sklepa, nebo navštívil vaši ložnici. Pravdou však je, že některé části úklidu jsou zcela zbytečné a návštěva si těchto věcí vůbec nevšímá.

Když hosté ohlásí návštěvu

Téměř žádná návštěva hostů, ať už se jedná o dlouho plánovanou sešlost, nebo ohlášení na poslední chvíli, se neobejde bez nutného úklidu. Mnohdy je však lepší se v klidu zamyslet a reálně zvážit kam hosté zamíří a čeho si budou všímat. Ušetříte si tím totiž spoustu času, ale i nervů. Co tedy pozornosti návštěvy neunikne a na co je i slídivý zrak přikrátký?

uklid
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dbejte na pořádek kuchyně

Jedním ze záchytných bodů a také cílem hostů při návštěvě, bývá právě kuchyň. Ta je totiž často spojená i s jídelnou nebo dokonce obývákem. Základem je tedy uklizené nádobí a čistá pracovní deska. Také si dejte záležet na vytřené podlaze, aby hosté mohli vstoupit bez obuvi. Představa drobečků nebo něčeho lepkavého totiž není zrovna lákavá.

Ukliďte záchod i koupelnu

Zejména při delších návštěvách se většina hostů neobejde bez záchodu a také koupelny. Je proto skutečně dobré tyto části domu uklidit a zútulnit. Utřete viditelný prach, odkliďte přebytečnou kosmetiku a méně potřebné věci, vyleštěte zrcadlo a nabídněte hostům v případě potřeby vlastní ručník. Také doplňte toaletní papír a vůni na WC.

uklid koupelny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dopřejte hostům prostor

Ve většině domů je první přístupovou místností chodba. Na té však můžete mít řadu věcí od náhradních bund, bot a klíčů až po deštník a mnohé další. Zkuste je tedy před příchodem návštěvy odklidit na méně nápadné místo a dopřejte tak hostům dostatek vlastního prostoru pro ně i jejich osobní věci.

Odkliďte nepotřebné věci ze stolu

Ať už se jedná o stůl jídelní, či odkládací stoleček v obýváku, odkliďte z něj vše, co zrovna nutně nepotřebujete a ponechte například jen pár dekorací. Hosté si tak v poklidu budou moci udělat pohodlí i odložit své věci. Čistý stůl také navádí příjemnější náladu a vypadá mnohem lépe než přeplácaný kde čím možným.

jidelni stul
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte domácnost zápachu

Není téměř nic horšího než nepříjemný zápach v domě. Věnujte tedy vašemu domovu speciální péči, která jej zbaví všech nepříjemných pachů, bez rozdílu na původu. Ať už se jedná o pach způsobený lednicí, domácím miláčkem nebo čímkoliv dalším. Vyvětrejte a použijte přípravky, které pachy eliminují a nahradí je příjemnou vůni.

osvezovac vzduchu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se však chcete vyhnout chemickým přípravkům, můžete v domě zapálit i obyčejné vonné svíčky, nebo použít domácí voňavý sprej. Ten vytvoříte snadno smícháním dvou hrnků vlažné vody se dvěma polévkovými lžícemi jedlé sody a také jednou lžící citronové šťávy. Přidejte několik kapek esenciálního oleje podle vlastního výběru a šikovný osvěžovač vzduchu je na světě. Nalijte směs do rozprašovače a můžete okamžitě použít.

Ukliďte lednici

Úklid lednice nepatří mezi zrovna nejčastější domácí práce, je však rovněž potřebný. Vyřaďte proto produkty s uplynulou minimální trvanlivostí a celý prostor lednice vyčistěte pomocí jedlé sody nebo octu. Zbavíte se tak i možných nepříjemných pachů, které by vás po jejím otevření mohly nemile zaskočit.

Vyměňte ložní prádlo

Tento krok je důležitý zejména tehdy, pokud má u vás návštěva zůstat i přes noc. Připravte jim tedy místo na spaní s čistým ložním prádlem. Není totiž zrovna příjemné spát na tom samém, co někdo jiný a důkazem mohou být fleky, vlasy, a také pokrčená látka. Jednoduchým řešením je tak jeho vyprání a opětovné povlečení, nebo prostá výměna.

lozni pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co můžete s klidem vynechat?

Když tedy máte jasno v tom, čemu se před návštěvou věnovat, je také dobré ujasnit si to, čemu se s klidem můžete vyhnout. Ušetříte si tak značný čas i zbytečný stres a místo toho můžete raději připravit chutné občerstvení a nápoj pro cestující.

Odklízení běžně potřebných věcí

Sice je hezké, že chcete, aby vaše domácnost vypadala jako vystřižená z magazínu, ale každý ví, že i vy jste jenom lidé a žijete normální život. Není tedy potřeba schovávat a odklízet věci, které běžně potřebujete. Zbytečně je pak budete hledat a nanovo vytahovat, když bude potřeba. Navíc i hosté jsou jenom lidé a za toto vás jistě nikdo soudit nebude.

noviny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přísný úklid sklepu

Ať už se jedná o sklep, špízku či garáž a další části domu, do kterých lidé běžně nechodí, není potřeba jim věnovat speciální péči. Zběžně ukliďte případný největší nepořádek a se zbytkem si nelamte hlavu. Pravděpodobnost že návštěva půjde do sklepa či špízky je malá. Navíc by tam jistě nikdo netrávil tolik času, aby stihl hodnotit úroveň pořádku.

Zdroj: RD