Dolomitovou moučku přidejte do zryté půdy. Přirozeně zvýšíte úrodnost své zahrady

Dolomitová moučka obohatí půdu o nejdůležitější minerální látky, tedy vápník a hořčík. Právě na podzim je nejvhodnější doba ji použít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Práce na zahradě se pomalu ale jistě chýlí ke svému konci. Někteří jsou tomu rádi, jiní už se v myšlenkách vidí v jarním období, kdy opět nasadí venkovní oblečení, natáhnout zahradnické rukavice a opráší nářadí. Já se řadím do druhé skupiny, venkovní práce mě nesmírně naplňují a ráda za sebou vidím hotovou práci. K zazimování zahrady patří také péče o záhony – ideální je použití dolomitové moučky, která dodá potřebné živiny a minerální látky.

Půda potřebuje prokypřit a dodat živiny

Po dlouhé sezóně si i půda zaslouží odpočinek. Keře už je pomalu nutné zakrývat chvojkami či vrstvou spadaného listí, které je cenným přírodním hnojivem a chrání keře před mrazem. Jak jsme na adbz psali, nejlepší je vydat se pro listí do lesa. Záhony ovšem vyžadují důkladnější péči. Půdě po celé dlouhé sezóně schází minerály a živiny a právě zima je vhodnou dobou pro jejich doplnění a správné absorbování.

10 nesmrtelných rostlin, které přežijí podzimní mrazíky a zimu. Jsou překrásné a vydrží ledacos, i vaši péči

Ještě než udeří první mrazy, je dobré půdu na záhonech propracovat. Vysvětlení poskytl dlouholetý úspěšný zahrádkář pan Kamil S. z Jičína: „Záhony by se měly zrýt každý podzim, aby zbyly velké hroudy. Ty zadrží spoustu vláhy a vlivem mrazu se půda prokypří, takže se s ní na jaře dobře pracuje. Do půdy je vhodné přidat i krmivo, aby se dostalo i do nižších vrstev.“ Jako krmivo se nabízí hnůj či kompost, do kterého ovšem podle webu BHG rozhodně nepatří maso, kosti, nemocné rostliny, mléko či exkrementy mazlíčků.

Dolomitová moučka dodá vápník a hořčík

Velmi vhodnou alternativou je také dolomitová moučka. Ta se do půdy aplikuje co 3–5 let. Hlavním důvodem je snížení kyselosti půdy a dodání tolik nezbytného vápníku a hořčíku. Tyto minerální látky jsou pro dosažení skvělých pěstitelských úspěchů zcela stěžejní. Velmi dobře reagují na půdu obohacenou o dolomitovou moučku především plodiny, jako je řepa, cibule, zelí, brambory, dýně a okurky.

Červená řepa s natí iZdroj fotografie: Piqsels
Zapracování dolomitové moučky do záhonů podpoří růst červené řepy, cibule i okurek

Lámete-li si hlavu, zda zvolit hašené vápno, nebo dolomitovou moučku, je podle webu AVKTarget vhodnější právě druhá možnost. Hlavním důvodem je univerzálnost tohoto hnojiva, a navíc chválí přítomnost hořčíku, který je důležitý pro fotosyntézu, je ale také preventivním opatřením před chlorózou či strupovitostí, na kterou jsou náchylné například i hrušně, jak jsme na adbz informovali. Jsou také prevencí před škůdci.

Jaké hnojivo používáte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články