Stará kachlová kamna mají skvělé využití i v dnešní době. Díky své konstrukci v sobě skloubí funkce vytápění a vaření

Pokud máte doma stará kachlová kamna po babičce, vyhráli jste. Toto jedinečné zařízení dokáže skloubit funkci vytápění s vařením zároveň.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stará kachlová kamna jsou úžasným zařízením, jehož historie se datuje až do 18. století, kdy byla hojně využívána téměř v každé domácnosti. Jejich největší výhodou je skutečnost, že dokáží sloužit zároveň k vaření a vytápění místností, což je mnohem ekonomičtější než používání několika spotřebičů najednou. Mimo jiné pak dle serveru HomeThingsPast vyžadují k provozu pouze běžně dostupná paliva, jako je dřevo či pelety. 

Kachlová kamna a jejich nezaměnitelné výhody 

Kachlová kamna můžete koupit i v současné době, a pokud tak učiníte, rozhodně nebudete litovat. Ačkoliv mohou být trochu dražší, jsou k dispozici v různých barvách a stylech, takže si jimi můžete velmi dobře zkrášlit domácnost. K tomu všemu nabízí hned dvě funkce, a to jak vytápění domácnosti, tak i prostor pro vaření lahodných pokrmů – ty budou chutnat naprosto fantasticky, neboť je budete připravovat přímo na ohni, což o dnešních sporácích nelze říci.

Využít je lze také pro výhřev postele ve speciální místnosti, což je obzvláště příjemné během tuhých zim. To si však žádá složitější zařízení a vyžaduje konzultaci s profesionály. Díky těmto vlastnostem se kachlová kamna stala v minulosti nedílnou součástí mnoha domovů a také zámků a šlechtických paláců, kde zdobila místnosti vlivných osob. Jejich vzhled však předčila právě příprava jídla, kterému dodaly kouřovou chuť a perfektní strukturu. 

Zařízení je stále k prodeji a nepředstavuje riziko pro životní prostředí

Kachlová kamna jsou dostupná k prodeji i v současné době. Jsou sice dražší než běžné spotřebiče, ale jejich výhodou je, že nejsou závislá na dodávce elektřiny či plynu – jejich provoz vyžaduje pouze běžně dostupné palivo, jako je dřevo či pelety. Díky svému vzhledu a využitelnosti pak také přináší do místností jedinečnou atmosféru a nádech historie a bohaté tradice evropských zemí. Na webu adbz jsme také psali o tom, jak zapálit kamna a spotřebovat při tom co nejméně uhlí. Vyplatí se zkusit techniku spalování shora. 

Jak také uvádí server SommerHuber, stará kachlová kamna jsou velmi ekologická a nepředstavují žádné riziko pro životní prostředí. Důvodem je především skutečnost, že ke svému vytápění potřebují zpravidla palivové dřevo, které je CO2 neutrální. To je navíc v každém kraji České republiky snadno dostupné, nezanechává za sebou žádný odpad a nestojí tolik peněz. Nejlépe uděláte, když budete používat tvrdé dřevo z listnatých stromů. 

Jak svou domácnost vytápíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články