Stát lidem zaplatí rekonstrukci bytu. Nárok má spousta Čechů
adbz.cz » Hobby » Stát lidem zaplatí rekonstrukci bytu. Na pohádkový finanční příspěvek má nárok spousta Čechů

Stát lidem zaplatí rekonstrukci bytu. Na pohádkový finanční příspěvek má nárok spousta Čechů

Pokud plánujete investici do rekonstrukce vlastního bydlení, nemusíte sahat do pracně vytvořených úspor. S ledasčím vám totiž může pomoci i stát.

rekonstrukce byt postava
Zdroj fotografie: Česká televize

Stát zavádí komplexní program na podporu občanů při rekonstrukci jejich bytů a nabízí značné finanční příspěvky, aby jim ulehčil. Vzhledem k tomu, že v České republice je téměř milion neobydlených bytů, je cílem této iniciativy oživit trh s bydlením, zlepšit jeho podmínky a v dlouhodobém horizontu také vyřešit rostoucí problém s nedostupným bydlením.

Rostoucí počet neobydlených bytů

Podle sčítání lidu z roku 2021 je v České republice přibližně 860 000 neobydlených bytů, což je dvojnásobek počtu před 30 lety, jak informuje web Hrot24. Toto číslo zahrnuje i byty, ve kterých není nikdo přihlášen k trvalému pobytu. Přibližně 70 % z nich je v rodinných domech a asi 200 000 v bytových domech – a právě na ty se chce Ministerstvo pro místní rozvoj zaměřit.

Vyčlenilo proto více než 8 miliard korun z evropských zdrojů, které budou použity na jejich rekonstrukci. Účelem je omladit bytový fond, a zpřístupnit tak bydlení mnoha dalším lidem. „Potěšilo by mě, kdybych konečně bydlela v novém a netáhlo nám do bytu rozklíženými okny,“ řekla webu adbz paní Jana K. z Litoměřic.

Ušetřit mohou i majitelé rodinných domů

Naštěstí nejsou všechny dotace do státu směřovány jen na bytové domy. Majitelé těch rodinných mohou využít program „Nová zelená úsporám“ (NZÚ), který je podle webu Peníze zaměřen na podporu různých kategorií zateplovacích a energeticky úsporných opatření. Nedávno zavedená varianta „NZÚ Light“ pak konkrétně cílí na okamžitou finanční podporu seniorů a domácností s nízkými příjmy a soustředí se na rychlé a jednoduché projekty zateplení.

Ne vždy je nutné na rekonstrukci bydlení zdlouhavě šetřit. Naopak. Pokud to uchopíte za správný konec, pomůže vám stát.
Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
Ne vždy je nutné na rekonstrukci bydlení zdlouhavě šetřit. Naopak. Pokud to uchopíte za správný konec, pomůže vám stát.

Půjde to i bez vlastních prostředků

Navíc na rozdíl od standardního programu, kde je finanční podpora poskytována až po dokončení projektu, nabízí NZÚ Light výplatu peněz předem. Na program budou vyčleněny další 3 miliardy korun z Národního plánu obnovy, jejichž zdrojem jsou evropské fondy. Co je možné získat? Tady jsou dvě největší lákadla:

  • Žadatelé mohou získat až 150 000 Kč na výměnu oken a vchodových dveří.
  • Na instalaci solárního systému na ohřev vody s bojlerem mohou žadatelé získat až 90 000 Kč. Bez kotle je maximální výše dotace 60 000 Kč a solární panely musí pokrývat alespoň 2,5 m2 a mít minimální výkon 2 kWp.

S některými úspornými opatřeními však nemusíte čekat na dotace. Na webu adbz jsme v minulosti poradili například s tím, jak si v bytě zvýšit teplotu s minimálním úsilím.