Jak si doma udělat o pár stupňů tepleji: Nestojí to víc než pár minut času, ale úspora je v řádech tisíců ročně

Abyste si doma udrželi teplo, nemusíte neustále přitápět a utrácet tak své peníze. Skvěle vám postačí tyto jednoduché způsoby, které vám zaberou pár minut.

Radiátor s termostatickou hlavicí i Zdroj fotografie: iStock
                   

Během zimních měsíců řeší většina lidí jednu zásadní věc, a to jak si udržet u sebe doma co nejvíce tepla za co nejméně peněz. V důsledku zvyšování cen za energie se proto mnoho z nich rozhodlo vyzkoušet způsoby, jak tohoto cíle dosáhnout, a to aniž by k tomu potřebovali jakékoliv profesionální zkušenost. Stačí si pozorně prohlédnout radiátor a provést několik změn, díky kterým bude vytápět mnohem efektivnější a bez další zbytečné spotřeby energie. 

1) Vzduchové bubliny

Jakmile začne radiátor vytápět, chvíli u něj vydržte a pozorně jej sledujte. Pokud uslyšíte podivný syčivý zvuk, přičemž pociťujete, že není rovnoměrně zahřátý, pravděpodobně se v konstrukci nachází vzduchové bubliny. V takovém případě je důležité nechat přístroj odvzdušnit – k tomu vám postačí vhodní klíč, kbelík a hadr. Přiložte klíč k ventilu a vložte pod něj kbelík, otočte jej zhruba o tři čtvrtiny, aby se otevřel a vyčkejte, až z něj začne vytékat voda. Jakmile tekutina přestane proudit, uzavřete jej a zkontrolujte, zda je vše v pořádku.  

2) Pravidelné oprašování

Abyste měli doma více tepla, nestačí jen odvzdušnit chladič. Na radiátoru se totiž může nacházet také silná vrstva prachu, která výrazně snižuje teplotu a vy tak zbytečně přicházíte o peníze. Snažte se proto alespoň jednou týdně omýt celou konstrukci vlhkým hadříkem, který odstraní veškeré nečistoty a usnadní průchod tepla do místnosti. Ujistěte se také, zda se špína nenachází uvnitř radiátoru – v takovém případě by bylo lepší obrátit se na profesionála. 

3) Vhodné místo

Pro správný chod radiátoru a efektivní vytápění domácnosti je také důležité vybrat správné místo, kam přístroj umístíte. Jedná se totiž ve skutečnosti o kus nábytku, který by neměl být blokován žádnými dalšími kusy nábytku, a to ať už jsou velké nebo malé. Ty totiž mohou v opačném případě blokovat průchod tepla do místnosti a zbytečně vás tak okrádat o těžce vydělané peníze. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Instalace police nad radiátorem 

Jedná se o skvělý trik, který zná jen málokdo. Instalace police nad radiátorem vám však pomůže nejen skvěle ozdobit domácnost, ale také zajistit, aby bylo teplo správně rozváděno po celé místnosti a neproudilo vzhůru. Ještě než se však vrhnete do práce, ujistěte se, že necháváte dostatečný prostor mezi oběma předměty – v případě, že byste polici umístili příliš blízko radiátoru, mohl by být účinek tohoto užitečného triku zcela opačný (kromě toho by také mohlo dojí k poškození police). 

5) Tepelná zrcadlová fólie

Ačkoliv dnes používá tepelnou zrcadlovou fólii velmi málo lidí (zejména z estetických důvodů), jedná se o skvělý prostředek, který vám pomůže dlouhodobě udržet zahřátou domácnost a ušetřit tak mnoho peněz. Zakoupit jej můžete téměř v každém specializovaném obchodě nebo na internetu. Abyste však získali co nejlepší výsledky, je dobré dodržovat každý z výše uvedených triků – rozdíl pocítíte téměř ihned nebo již během několika hodin. 

Jak se tyto užitečné triky osvědčily vám?

Zdroj: Tudasfaja
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články