Barva žloutku toho o vejci hodně prozradí. Tmavě žlutá až oranžová svědčí o tom, že je o slepici dobře postaráno

Většina spotřebitelů se při nákupu vajec orientuje podle ceny a země původu. Pokud chcete ta nejkvalitnější, je dobré se zaměřit i na to, jak a kde jsou chované slepice.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ceny základních potravin v obchodech dramaticky stoupají. Časy, kdy se v obchodech dalo plato vajec pořídit ve slevě za padesát korun, jsou dávno pryč. Když za něj teď utratíte skoro trojnásobek, očekáváte logicky i vyšší kvalitu. Jenže to tak úplně neplatí. Nikdy nevíte, co můžete očekávat, když vejce rozklepnete doma do sklenice. Někdy je tam vybledlý žloutek, jindy krásně žlutý.

Čím žlutější, tím lepší

Když už za vejce musíte utratit šílené sumy, věnujte pozornost i jejich kvalitě. Barva žloutků je sice detail, ale může znamenat víc, než si myslíte. Často se totiž liší podle toho, odkud vejce pochází. Zabarvení žloutku je přímým důsledkem toho, co slepice, která vejce snesla, konzumovala. Pravděpodobně to zkušené hospodyňky vědí, ale čím žlutější je žloutek, tím víc živin obsahuje.

Kvalitnější vejce pocházejí z domácích chovů, kde si slepice vesele pobíhají po zahradě a vyjma pohybu mají i pestrou stravu. Jejich vejce mají krásně žlutý žloutek. Není tedy divu, že jakmile někdo domácí vajíčka nabízí, což se stává zejména v městských lokalitách zřídkakdy, okamžitě se po nich zapráší. Dokonce bez ohledu na jejich cenu, která bývá vyšší, ale příliš se od těch v supermarketech neliší.

Od slepic z volných chovů jsou zdravější

Většina vajec, které nabízejí supermarkety, pochází z průmyslových chovů, kde je strava slepic silně omezena. V podstatě se živí pouze obilím. Žloutky vajec od těchto slepic bývají světlejší. Obsahují méně živin. Pestřejší strava slepic z volných výběhů je složená z obilí, kukuřice a zeleniny. Obsahuje mnohem více vitamínů, minerálů i lidskému zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin. Vejce od slepic z volných chovů jsou prostě zdravější.

Vajíčka v misce iZdroj fotografie: Depositphotos

Mějte ale na paměti, že žloutek také obsahuje poměrně dost cholesterolu, takže podle kardiologů bystě jich neměli zkonzumovat víc, než čtyři až šest týdně. Naopak vajíčka ale také obsahují látky, které cholesterol v krvi snižují a brání jeho ukládání v cévách, například lecitin. Obsahují všechny vitaminy kromě céčka, poměrně lehce stravitelné bílkoviny a důležité prvky, jako je vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík, síra a chlor. Kvůli železu je žloutek doporučován také kojencům od půl roku věku.

Jaký nejzajímavější vaječný recept znáte?

Zdroj: TheKitchn
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články