Prodali dům zatížený hypotékou a rozhodli se pro kontejnerový dům na kolech. Teď žijí vysněný život bez dluhů

Při dnešních cenách nemovitostí se mnoho mladých lidí rozhodlo vyměnit hypotéku za alternativní bydlení. Deb a Peter nebyli výjimkou a jejich bydlení je skutečně kouzelné.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Motto této rodiny je zjevně: „Méně věcí a více zážitků“, protože právě poté, co se přestěhovali z domu ve městě do poměrně netradiční nemovitosti působí mnohem šťastněji. Že více znamená někdy méně už víme, ale ne všichni se tím v životě řídíme. Většinou máme tendenci hromadit majetek a známkou úspěchu je velikost nemovitosti a tučné konto. Rodina Deb a Petera se rozhodla žít jinak a svůj způsob života si nemůžou vynachválit.

Mladá rodina na venkově

Při dnešních cenách nemovitostí není ani divu, že se mladá rodina rozhodla pro jednodušší způsob života. Prodali svůj dům zatížený hypotékou ve městě, aby si mohli postavit vlastní a menší dům na kolech na pozemku Peterových rodičů. Pod pojmem dům na kolech si mnozí vybaví spíše maringotku. V zahraničí je ale poměrně běžné, že mladé rodiny právě z důvodu lepší finanční dostupnosti zvolí tzv. tiny house ( v překladu malý dům).

Ve své kompaktní velikosti dokáže majitelům poskytnout veškeré vymoženosti standardního bydlení, a tak tuto možnost volí často i vícečlenné rodiny. Při stavbě takového domu je důležité se zamyslet nad funkcí jednotlivých komponentů a využit opravdu každý čtvereční centimetr místa. V případě domu Deb a Petera jsou dominantou prosklené dveře na terasu, které nejen opticky prosvětlí a zvětší prostor, ale zároveň ho v teplém počasí otevřou přímo do zahrady.

Jak to vypadá v domě Deb a Petera?

Vchod do domu míří rovnou do obývacího prostoru, který je spojený s velkou kuchyní a hned na první pohled jde vidět, že rodina si chce být vždy nablízku. Kuchyně kromě velkého množství pracovního místa a vybavení nabízí také například myčku, která Deb ušetří spoustu práce. „Myčka byla nezbytnost, o které jsem nechtěla diskutovat,“ směje se paní domu.

Hned za kuchyní se nachází překvapivě prostorná koupelna se sprchovým koutem, pračkou a splachovací toaletou, která vzhledem k tomu, že se jedná o dům na kolech, není úplně obvyklá. Byť je u takovýchto budov spíše zvykem například kompostovatelná toaleta, pár se rozhodl zvolit standardní, tak jako je tomu u běžného rodinného domu.

Loft neboli první podlaží

Už při pohledu na schody je jasné, že mladý pár dbal na využití každého místa, protože schody skýtají velké množství úložného prostoru. V prvním podlaží se nachází ložnice rodičů, ale také oddělený dětský pokoj. „Soukromí a bezpečí naší dcery bylo pro nás velmi důležité. Proto má oddělenou ložnici v zadní části, kde není při spánku rušena hlukem z ostatních částí domu,“ potvrzuje mladá maminka. Soukromí díky tomu mají samozřejmě i Deb s Peterem.

I přesto, že se jedná o malý prostor, působí dům opravdu vzdušným dojmem. Vybavení je laděno do příjemných barev a jde vidět, že se jej majitelé snažili co nejvíce spojit s okolní přírodou. „Život mimo město jsme si zvolili také proto, aby měla naše dcera blíže ke svým prarodičům. Takhle s nimi může být mnohem častěji, než kdybychom zůstali ve městě,“ vysvětluje Peter další důvod, proč tento alternativní způsob života zvolili.

Jak si rodina zvykla na život v malém domě?

Ve svém novém obydlí rodina žije zatím teprve jeden rok, ale zatím si jej nemůže vynachválit. Množství úložných prostor, velká kuchyň propojená s obývacím pokojem i oddělené ložnice pro ně i jejich dceru jim poskytuje dostatek prostoru i soukromí. „Když jdeme k někomu na návštěvu, naše dcera nám potom říká, že její kamarádky bydlí na zámku,“ směje se Deb s Peterem. „Vidí samozřejmě rozdíl, ale nevidí, že bychom žili nějak jinak,“ přitakávají s úsměvem.

Dovedete si představit život v takovém domě, nebo už jste to dokonce třeba zvažovali?

Zdroj: LivingBigInATinyHouse

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články