Vyšší úroda okurek a rajčat díky Aspirinu: Nadrcené tablety stačí smíchat s vodou

Aspirin nesráží pouze teploty, ale má využití i na zahradě. Pomocí jednoduchého postřiku dosáhnete vyšší úrody rajčat a okurek.

sklizeň okurek i Zdroj fotografie: iStock
                   

Někdy je zkrátka nutné přírodě trochu pomoci, aby výsledná úroda byla uspokojivá, či snad nad očekávání. Pravidelné hnojení je přitom polovina úspěchu. Hnojivo dodává rostlinám potřebné živiny, které potřebují ke správnému růstu a k aktivní tvorbě plodů. Vždy je ale potřeba respektovat nároky dané rostliny, protože někdy všeho moc škodí a některé komponenty v hnojivu mohou účinkovat opačně, než se očekává. V případě rajčat a okurek například neuděláte chybu, když nejprve navštívíte lékárnu.

Odkud se vzal Aspirin

Aspirin či Acylpirin je obchodní název kyseliny acetylsalicylové, která se používá již od konce 19. století. Hlavní složkou je salicin, což je výtažek z vrby. Pozitivní vliv vrby popsal už Hippokratés v 5. století př. n. l., kdy vypozoroval, že odvar z vrby bílé snižuje horečku a tiší bolest. Kyselina acetylsalicylová se stala první syntetickou účinnou látkou medikamentů.

Ač se Aspirin primárně používá jako lék, má mnohé využití například i v domácnosti. Funguje jako bělidlo, poradí si s vodním kamenem, ale i ucpaným odpadem. Pomáhá také při regeneraci vlasů. Máte-li vlasy suché a poškozené, udělejte si z Aspirinu vyživující masku, která jim opět dodá lesk a vitalitu. Pomáhá i proti lupům.

Užívejte si úrody rajčat a okurek plnými doušky

Rajčata společně s okurkami neodmyslitelně patří ke každému létu. Obě tyto plodiny mají něco společného. Milují slunce, mají vysoké nároky na dodávání živin a potřebují ke správnému růstu spoustu vody. Právě Aspirin funguje jako výborné hnojivo, které rostliny ochrání a podpoří je ve tvorbě plodů. A vy si následně můžete užít krásné léto plné cenných vitamínů.

Okurky a rajčata iZdroj fotografie: Piqsels

Příprava hnojiva je přitom velmi jednoduchá. Několik tablet Aspirinu rozdrťte na prášek a dobře rozmíchejte v malém množství vody, až se prášek úplně rozpustí. Následně je nutné toto množství rozmíchat asi v 1 litru vody a použít jako postřik na okurky a rajčata. Tento postřik jim dodá potřebné živiny a podpoří tvorbu plodů. Postřik stačí aplikovat jednou měsíčně. Také by měl rostliny ochránit před stresem z kolísavých teplot a občasnou nepřízní počasí.

Rajčata jsou náchylná na plíseň

Ne každá sezóna plodinám přeje. Někdy je počasí chladné, nestálé a deštivé. Přesně tyto faktory přispívají k tvorbě plísní u rajčat, ale i jiných plodin. Objevíte-li na rajčatech plíseň, nemusíte kupovat drahé přípravky. S plísní si hravě poradíte i pomocí surovin, které máte běžně doma. Velmi účinnou a rychlou pomocí může být například postřik z mléka, jenž se aplikuje alespoň jednou týdně a po každém dešti. Mléko rostlině dodá živiny a plíseň zmizí.

Jak zvyšujete úrodu rajčat a okurek vy?

Zdroj: GardenMyths
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články