Dům nedaleko Chicaga drží první místo jako nejužší dům v Americe

Pokud jde o architekturu, jedná se z hlediska návrhů, jejich vizualizace i konečné realizace o oblast lidské činnosti, v níž se lze setkat prakticky se vším. Po celém světě jsou stavby určené k bydlení, u nichž se tomu člověku nechce ani věřit. Tyto domy obvykle spolehlivě přitahují pozornost médií a turistů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ne každý dům musí být velký

V městečku Deerfield, které leží asi 40 km od Chicaga, se nachází dům, který svými netradičními rozměry naruší vaše vnímání reality a nebudete si moct představit, jak vůbec může být vhodný k normálnímu životu. V období, kdy vznikala jeho stavba a také v období po tom tomu skutečně tak bylo, ale díky internetu je možno si vnitřní řešení domu prohlédnout, přičemž si člověk uvědomí, že ačkoliv dům působí zvenku bizarně, vnitřní prostory působí příjemně a útulně.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Úzké domy najdeme všude na světě

Když se na dům zadíváte zepředu, uvidíte poměrně tradiční fasádu. Pokud ale dům obejdete, zjistíte, že má tvar ne nepodobný řezu dortu, s tím, že na jedné straně je velice úzký. Z té nejužší strany to totiž vypadá, že dům tvoří jen fasáda a že stačí jen silnější vítr, a dům by se mohl překotit.

Proč má dům tak atypický tvar

Důvod výstavby tohoto zvláštního domu byl prozaický. Z důvodu městské výstavby zůstal pozemek s atypickým trojúhelníkovým tvarem, o který mezi kupci nebyl zájem a jeho cena úměrně k tomu klesala. Nakonec jej velice levě koupil jeden podnikavý vývojář, který se rozhodl, že si na pozemku postaví dům, a to tak, aby co nejvíce využil prostor pozemku. Bylo tedy jasné, že dům musí rovněž kopírovat tvar pozemku.

Nejzvláštnějším rozměrem domu je jeho šířka, která stoupá od necelého metru v neužším místě a dosahuje přibližně 6 m v místě nejširším.

Stavbu přijali místní obyvatele nejprve s rozpaky a někteří dokonce i odporem, ale po určité době tyto negativní emoce opadly a místní naopak začali kvitovat, že se oblast díky jeho unikátnosti stala mnohem více vyhledávanou turisty.

Dům je dvoupatrový, a ačkoliv budete možná překvapeni, najdete v něm

  • moderní kuchyň spojenou s jídelnou
  • prostorný obývací pokoj
  • dvě ložnice, hlavní a menší
  • tři koupelny, z nichž největší je umístěna v blízkosti hlavní ložnice a další dvě v nejužší části domu (každá v jednom patře).

Schodiště spojující patra je situováno v nejširším místě domu, dům je navíc podsklepený.

Řekněte, lákala by vás možnost tento dům navštívit a případně se v něm na několik nocí i ubytovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články