Když kočky volají o pomoc: Toto je 5 věcí, které dělají, pokud jsou ve stresu a žádají o větší klid
Změna chování kočky může pramenit ze stresu – a nikoliv vinou „páníčka”. Příčinou mohou být naprosto základní důvody, které by vás jako první asi nenapadly.
Obsah
Stejně jako lidé, i kočka může mít nejrůznější důvody ke stresu. Ty nejtypičtější z nich přitom vycházejí obvykle z nenaplněných základních potřeb, jako je jídlo, pití, vylučování a spánek. Nemusí být na vině jen špatná péče páníčka. Zdrojem stresu kočky může být i nějaká změna v jejím okolí, jako je neznámý pach pelíšku, steliva nebo změna krmení. Na jejím klidu se podepisují i hlasité zvuky či přítomnost dalších koček, psů a jiných zvířat nebo lidí. Je proto dobré být v tomto směru obezřetný.
Řeč těla kočky prozradí vše
Přijdete domů z práce a přivedete si na návštěvu svou novou kolegyni, kterou jste pozvali na kávu. Vaše kočka, sotva ji zahlédne, bleskově zmizí pod gaučem a nevrle vykukuje ven s ušima staženýma k hlavě. To je neklamný signál toho, že se jí nastalá situace vůbec nelíbí.
Přirozeně, každá kočka reaguje na různé podněty jinak. Zatímco některé kočky jsou společenské a přítomnost jiných osob či zvířat jim nevadí, jiné vyděsí i návštěva vaší babičky, která k vám chodí čtyřikrát do týdne. Sledujte následující pětici signálů, jež vám jasně napoví, že se vaší kočce současné podmínky ani trochu nezamlouvají.
Předejít stresu je přitom často jednodušší, než řešit jeho důsledky. Dbejte na to, aby kočky měly dostatek prostoru pro zábavu i spánek. Zajistěte jim bezproblémový přístup ke krmení a čerstvé vodě a čistou bedničku k vykonání jejich potřeby, aby nepomočily nábytek či podlahu.
Jakmile jí krmení a stelivo vyhovuje, není důvod je měnit a neměli byste to dělat. Na trhu jsou také k dostání různé obojky, difuzéry a další produkty s obsahem syntetických feromonů, které kočky uklidňují. Pokud je vaše zvíře často ve stresu, zauvažujte nad jejich pořízením.
1. Hledá si úkryt
Přes některé individuální rozdíly jsou kočky od přírody spíše samotářského založení. Aby se cítily pohodlně a bezpečně, potřebují dostatek času na to, aby se sžily s prostředím i jeho dalšími obyvateli. Proto tyto malé šelmy zbožňují nejrůznější úkryty a schovávačky, pokud možno stísněné a na vyvýšeném místě, které jim dodávají pocit bezpečí.
I ta nejmenší změna v kočičím prostředí může způsobit stresovou reakci. Ať už jsou to noví lidé, členové rodiny či mazlíčci, nebo třeba změna krmiva, typu steliva či nábytku, můžete si všimnout, že kočka se náhle začne chovat jinak. Najde si bezpečný úkryt a celou situaci pozoruje zpovzdálí. Pokud se jí nebude chtít přijít ani na zavolání, je to jasné znamení toho, že je ve stresu.
2. Je připravena k boji
Kočka je predátor a je třeba s tím počítat. Pokud se jí něco nelíbí a situace se vyostřuje, nemá problém v krajní nouzi použít i všechny své kočičí zbraně. Jestli jste už někdy vyzkoušeli zvednout ze země kočku, která o vaši pozornost nestála, nejspíš přesně víte, co máme na mysli.
Varující pohled a švihání ocasem je začátek. Pokračuje to syčením, vrčením či agresivním mňoukáním a pokud ani poté stres neustoupí, čeká vás příval ostrých úderů vystrčenými drápky a stisky zubů, ostrých jako jehly. Jakmile tedy zaznamenáte prvotní signály podráždění, je třeba vzít v úvahu fakt, že je kočka vystresovaná, a zbytečně ji dále nedráždit.
3. Po delší době začne kýchat
Pokud je stres subtilnější, ale dlouhodobý, může se na kočce projevit podlomeným zdravím. Kočky jsou obzvláště náchylné ke vzniku nemocí horních cest dýchacích a také k aktivaci virové infekce zvané kočičí herpes virus. Ten je u koček velmi častý, a navíc i vysoce nakažlivý. Tento virus oslabuje imunitní systém, což vede k symptomům, jako je právě kýchání, výtok z očí nebo šilhání.
Kromě toho pak bývají kočky náchylné k sekundárním infekcím, které mohou být i velmi závažné a mohou ohrozit kočičí život. Při vzniku těchto příznaků je proto důležité kontaktovat svého veterináře. Jenom ten vám nejlépe poradí, co je příčinou infekce, může určit příčinu stresu a také způsob, jakým vyřešit jeho důsledky i předejít dalšímu vzniku.
4. Nadměrně se čistí nebo začne línat
Neklamnou známkou stresu je i zježení srsti, také jinak zvané „piloerekce“. K tomu dochází výhradně tehdy, když se kočka cítí vystrašená či jinak stresovaná. Jako kompenzační mechanismus se může vyvinout také obdoba lidské obsedantně kompulzivní poruchy, která bývá zaměřená na čištění kožíšku.
Pokud si nejste jistí, zda je kočičí čištění ještě v normě nebo zda už je za hranou, zamyslete se, jestli kočka nelíná více než obvykle. Nadměrná péče o kožíšek totiž vede k uvolňování vláken srsti. Samozřejmě pouhé línání nemusí být hned projevem stresu. Pokud se ale děje mimo obvyklou dobu střídání teplého a zimního ročního období, může se jednat o příznak nemoci. Poraďte se proto s veterinářem.
5. Trpí průjmem, zácpou či častým močením
Dlouhodobý stres se na kočce často projevuje změnou ve vylučování moči. I když je navyklá na používání kočičího záchodku, v případě stresu, nemoci či bolestí se může stát, že potřebu vykoná i na nevhodných místech. Pokud se takové projevy vyskytnou, pak to vždy značí nějaký problém. Totéž platí i v případě, že kočka při močení či defekaci vyluzuje bolestivé zvuky nebo chodí častěji, než je obvyklé. Za všech okolností je zapotřebí při výskytu takového chování vyhledat veterináře.
Jak se chová vaše kočka, pokud se jí něco nelíbí?