Čím letos osázet podzimní truhlíky? Dlužicha a rozchodníkovec promění váš balkón, terasu a parapety v botanický ráj

Zahradničení již dávno není omezeno jen na to, že něco zasadíte do půdy. Vyskytl se zde totiž trend kontejnerové zahrádky a s těmito rostlinami můžete začít i tu svou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koncept kontejnerové zahrady je založen na tom, že pěstujete vlastní zahrádku, jen ji máte v květináčích. Má to řadu výhod, jelikož vám odpadávají starosti s plevelem, omezí se výskyt škůdců a můžete si ji kdykoliv přinést celou do svého obýváku, když je třeba zima. Možná chcete takovou zahrádku také, nebo ji už máte, tak jako tak oceníte těchto 11 rostlin, které se dokonale hodí pěstovat na podzim.

Dlužicha je v poslední době velmi oblíbená

Tato rostlina je oblíbená jak pro obyčejnou zahrádku, tak i pro tu kontejnerovou. Je totiž velice vytrvalá, najdete ji v mnoha barvách a je téměř nemožné ji zničit. Vypadá skvěle i sama o sobě, ale v kombinaci s jinými rostlinami bude celkový dojem k nezaplacení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Verbenu prostě musíte mít

Odrůdy této rostliny, které jsou určené pro uchovávání v květináčích, se obvykle pěstují jako letničky. Pro podzimní období jsou vhodné hlavně z toho důvodu, že mají dlouhé období květu. Zároveň oplývají velkou tolerancí vůči chladným teplotám, které právě na podzim začínají přicházet. Mnoho druhů této rostliny bude pokračovat v kvetení i po prvních mrazech.

Šťavel trojhranný je elegantní rostlina

Trvalka, jež bývá obecně pěstována jako jednoletá. To je šťavel trojhranný, rostlina, která není náročná na pěstování a má ráda polostín až úplný stín. Je to kopcovitá květina a dorůstá výšky 30 až 45 centimetrů. Existuje v několika barvách, dokonce i v černé, tudíž rozhodně neváhejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Okrasné zelí sice nesníte, ale potěší vaše oči

Díky této rostlině můžete prožít podzim se stylem, jelikož kombinace zelené a fialové je pro toto období jako dělaná. Bonusem je, že jakmile se počasí ochladí, barvy kvetoucího zelí se ještě více projasní. Dobře bude vypadat zejména v závěsných košících. Je ovšem jen na vás, kde ho nakonec zasadíte.

Rozchodníkovec nádherný odpovídá svému názvu

Je to totiž zkrátka překrásná rostlina, což musí uznat každý. Mnoho druhů květin z této čeledi, které kvetou na podzim, jsou klasickými rostlinami pro podzimní kontejnerové zahrady. Rozchodníkovec se pěstuje velmi jednoduše a je naprosto ideální rostlinou pro vás, pokud ho chcete nechat přezimovat venku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Listopadka zahradní se na podzim prodává často

A není se čemu divit. Jde o trvalku, ale většinou se stejně pěstuje jako letnička a po odkvětu končí mrazem pozdního podzimu. Lze ji ovšem někdy nechat přezimovat, pokud useknete výhony a necháte je v zimních měsících na chráněném místě.

Hvězdnice jsou jednoduše řečeno úchvatné

Modré či indigově purpurové květy, to zní pro podzimní zahradu naprosto ideálně, že? Většina těchto rostlin dorůstá do úctyhodných výšek, okolo necelých dvou metrů. Hodí se tedy pěstovat ve velkých květináčích a měli byste je udržovat vlhké, avšak ne moc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Violka zahradní, nebo také maceška, chceme-li

Klasická letnička, kterou zejména v chladném počasí oceníte. Obvykle se objevuje v časné jarní zahradě, nemusíte se ji ovšem bát znovu zasadit na podzim poté, co se opět ochladí. V horkých měsících uprostřed léta se jí totiž dařit zrovna dvakrát nebude.

Třapatka neboli pořádně vytrvalá sedmikráska

Tuto výraznou rostlinu můžete jednoduše pěstovat ve svých květináčích či závěsných koších. Kvete od poloviny léta až do pozdního podzimu, tudíž vás v tomto období bude těšit svými překrásnými květy. Můžete ji také nechat přezimovat, což je velkou výhodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rod rostlin Calibrachoa není k zahození

Ve většině případů budete takovou rostlinu pěstovat jako jednoletou. Jsou z ní krásné květy, které navíc vydrží, i když se na podzim počasí ochladí. Pro rostlinu z tohoto rodu je častější způsob pěstování v květináčích než v půdě.

Dochan setý dodá na atmosféře

Na závěr zde máme rostlinu, jež vás sice neohromí žádnými barevnými květy, ale rozhodně se její přítomnost hodí pro doladění celkového dojmu. Tato okrasná tráva má stonky, které jsou na konci léta završeny štětinatými hlavičkami, jež vydrží dlouho do podzimu. Dorůstá výšky až neuvěřitelného metru a půl.

Kterou z těchto rostlin jste si vybrali pro svou kontejnerovou zahradu?

Zdroj: Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články