Bydlení mladého páru je originální řešení snového rodinného domku. Bez nutnosti hypotéky a stavebního povolení
Většina lidí má o svém vysněném bydlení jasnou představu. O to hůře se jim poté snáší jakýkoliv kompromis. Nicméně v případě mladého páru je jeho výsledek dechberoucí.
Stavba malých domů (tiny houses) svépomocí je ve světě stále velmi populární. Ačkoliv v České republice není tolik exemplářů k vidění, za což může pravděpodobně chybějící legislativa, i zde existují lidé, kteří je staví a firmy, které nabízejí pomoc s jejich stavbou či rovnou prodej hotových tiny houses. Na Novém Zélandu si takové domy nejčastěji staví lidé svépomocí, stejně jako Ziski a Ryan, kteří na tom svém strávili 13 měsíců práce a dalších 8 měsíců zvelebováním.
Samotné stavbě předcházelo náročné plánování
Než se mladí partneři pustili do stavby svého vlastního bydlení, čekala je spousta práce s plánováním. Ryan totiž inklinuje k modernímu stylu budov, zatímco Ziski preferuje bohémský styl. Jejich bydlení je tudíž výsledkem mnoha kompromisů. Takřka jediné, na čem se shodli, byl fakt, že oba chtějí bydlet právě v malém domě. Aby načerpali co nejvíce inspirace, přidali se ke komunitě lidí, kteří v těchto domech žijí. Někteří z nich se stali jejich blízkými přáteli a pomohli jim s vyřešením řady problémů.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
Dům stojí v Aucklandu na Novém Zélandu a již na první pohled se od jiných tiny houses, které jsou v okolí k vidění, liší. Fasádu má natřenou bílou a černou barvou a vzhledem ke své velikosti disponuje značným množstvím oken. I tento tiny house stojí na podvozku přívěsu, takže se v případě potřeby může přemístit. Jeho stavba trvala bezmála 13 měsíců, poté se partneři do domu nastěhovali a dalších 8 měsíců ho zvelebovali a zabydlovali.
Dům má neuvěřitelné genius loci
Protože partneři dosáhli finální podoby domu teprve před několika týdny, ještě nemají přesně vyčíslené veškeré náklady. Nicméně samotný materiál včetně nákupu nářadí je stál v přepočtu přibližně 1 800 000 Kč. Dům je celkem 9 metrů dlouhý, 3,1 metru široký a 4,1 metrů vysoký. Přiléhá mu prostorná veranda, na které je umístěna improvizovaná zeleninová zahrada. Vedle domu partneři postavili ještě boudu pro své dva psy, která je zkonstruovaná ve stejném stylu jako dům.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
Zajímavostí psí boudy je tzv. zelená střecha (tedy je na ní navezená zemina a do ní jsou zasazené rostliny). Ryan a Ziski si ji přáli i pro svůj dům, ale to nebylo konstrukčně možné. Ovšem další požadavek – zachování pocitu volnosti – se jim vyřešit podařilo. Pro dům navrhli celou řadu oken, která se dají shrnout ke stěně a vytváří tak pocit otevřeného prostoru. Rovněž se jim podařilo vytvořit jedinečné genius loci domu. Může za to syntéza jejich osobitých stylů.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
Obývací pokoj je volně průchozí do kuchyně, za kterou se nachází koupelna. Ta je od zbylých prostor oddělená dveřmi s vitrážovým sklem. Celému prostoru dominuje příjemná bílá, zelená a hnědá barva. Za pozornost stojí zejména podlaha domu, která je tvořená ze starých prken. Pár je musel nejprve vyspravit, protože v nich byla řada děr a škvír. K jejich zalití využili černou pryskyřici a skleněné oblázky, které našli na pobřeží. I další prvky v domě jsou řešeny důmyslně a originálně.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Ryana Stevena
Velký důraz oba partneři kladli na dostatek úložného prostoru. Ačkoliv byli nuceni se celé řady věcí zbavit, považují to za očišťující zážitek. Například místo televizoru mají projektor, který nezabere skoro žádný prostor a jako plátno jim slouží zatažené okenní rolety. V celém domě najdete řadu detailů, která mu dodává na osobitosti – květinová stěna v koupelně, dřevěná mapa nad pohovkou, přemístitelná skříňka v kuchyni, vitrážová okna, apod.
Viděli jste někdy hezčí interiér malého domu?