Za tuhle dvoustovku dostanete 300 000 Kč. Nemáte ji v peněžence?
adbz.cz » Hobby » Dvoustovka se vydražila za 300 000 Kč jen kvůli odlišnosti na stříbrném proužku. V oběhu jsou další, nemáte ji také?

Dvoustovka se vydražila za 300 000 Kč jen kvůli odlišnosti na stříbrném proužku. V oběhu jsou další, nemáte ji také?

Někdo z Čechů má ve své peněžence bankovku, která může mít hodnotu až několika stovek tisíc korun. Jakmile ji objevíte, rychle s ní na trh.

penize bankovky penezenka mince
Zdroj fotografie: Česká televize

Za některé české mince a bankovky, které můžete mít v peněžence i vy, vám movití sběratelé zaplatí klidně až stovky tisíc korun. To se týká například slavné desetikoruny z roku 1993, s níž bylo při ražbě nesprávně zacházeno a dnes ji lze prodat i za 200 000 Kč. Podobně je tomu poté dle serveru TN i s dvoustovkou z téhož roku, na které je malinký chybný písemný detail. Ta byla naposledy vydražena za neuvěřitelných 300 000 Kč. 

Za obrovskou částkou stojí malinká chyba 

Dvoustovka z roku 1993 je unikátní v tom, že se na jejím stříbrném proužku nenachází 200 Kč, jako je tomu u všech ostatních, ale Republique du Zaire. Když se totiž připravovala k tisku, české banky měly spolu s ní na starost také určitý obnos peněz pro Afriku. A stačila jediná chyba a problém byl na světě. Jelikož si toho však úřady všimly až po nějakém čase, stačily se tyto „vadné kusy“ dostat do oběhu, a proto je dnes můžete mít u sebe i vy.

Hobby

Za tuhle desetikorunu dostanete 200 000 Kč na ruku: Liší se malým detailem. Podívejte se, jestli ji nemáte právě vy

Za tuhle desetikorunu dostanete 200 000 Kč na ruku: Liší se malým detailem. Podívejte se, jestli ji nemáte právě vy
<!-- wp:paragraph --> <p>Za některé české mince a bankovky, které můžete mít v peněžence i vy, vám movití sběratelé zaplatí klidně až stovky tisíc korun. To se týká například slavné desetikoruny z roku 1993, s níž bylo při ražbě <strong>nesprávně zacházeno a dnes ji lze prodat i za 200 000 Kč</strong>. Podobně je tomu poté dle serveru <a href="https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/390824-jeste-vzacnejsi-bankovka-za-tuto-dvoustovku-dostanete-stovky-tisic" target="_blank" rel="noreferrer noopener">TN</a> i s dvoustovkou z téhož roku, na které je malinký chybný písemný detail. Ta byla naposledy vydražena za neuvěřitelných 300 000 Kč. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:heading --> <h2 class="wp-block-heading">Za obrovskou částkou stojí malinká chyba </h2> <!-- /wp:heading --> <!-- wp:paragraph --> <p>Dvoustovka z roku 1993 je unikátní v tom, že se na jejím stříbrném proužku nenachází 200 Kč, jako je tomu u všech ostatních, ale Republique du Zaire. Když se totiž připravovala k tisku, <strong>české banky měly spolu s ní na starost také určitý obnos peněz pro Afriku</strong>. A stačila jediná chyba a problém byl na světě. Jelikož si toho však úřady všimly až po nějakém čase, stačily se tyto „vadné kusy“ dostat do oběhu, a proto je dnes můžete mít u sebe i vy.</p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:wm/block-related-post {"selectedPostId":266617} /--> <!-- wp:paragraph --> <p>Je samozřejmě nutné brát na vědomí, že ne každá dvoustovka z roku 1993 má tuto chybu, protože jakmile na to úředníci přišli, okamžitě ji z něj začali stahovat. Znalci, kteří je však našli včas a <strong>schovali si je na památku, z nich dnes mohou mít velké peníze</strong>. Například během poslední aukce v roce 2017 byla dle webu <a href="https://zpravy.kurzy.cz/492707-zairovka-vzacna-ceska-bankovka-soucasna-dvoustovka-s-chybnym-tiskem-ma-cenu-stovky-tisic/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Kurzy</a> vydražena za více než 300 tisíc korun. Dnes by pak mohla dle odborníků mít cenu i mnohem vyšší. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:embed {"url":"https://www.youtube.com/watch?v=KKTtHDASRag","type":"video","providerNameSlug":"youtube","responsive":true,"className":"wp-embed-aspect-16-9 wp-has-aspect-ratio"} --> <figure class="wp-block-embed is-type-video is-provider-youtube wp-block-embed-youtube wp-embed-aspect-16-9 wp-has-aspect-ratio"><div class="wp-block-embed__wrapper"> https://www.youtube.com/watch?v=KKTtHDASRag </div></figure> <!-- /wp:embed --> <!-- wp:paragraph --> <p>Pokud tedy tento vzácný kus u sebe doma najdete i vy, rozhodně s ním neváhejte jít za odborníkem a spolu s ním pak na trh. Pozor však, <strong>že se cena této bankovky odvíjí také od stavu, v jakém se nachází</strong>. V případě, že by tedy byla poškozená nebo zabarvená od nečistot, nemusíte za ni dostat takový obnos. Přesto je však velmi vzácná, a když najdete dobrého kupce, cena se může vyšplhat do raketových výšek.</p> <!-- /wp:paragraph -->

Způsobů, jak obohatit rodinný rozpočet, je mnoho. Málokdo ale ví, že mu značnou částku mohou vydělat i peníze, které má v peněžence.… více

Je samozřejmě nutné brát na vědomí, že ne každá dvoustovka z roku 1993 má tuto chybu, protože jakmile na to úředníci přišli, okamžitě ji z něj začali stahovat. Znalci, kteří je však našli včas a schovali si je na památku, z nich dnes mohou mít velké peníze. Například během poslední aukce v roce 2017 byla dle webu Kurzy vydražena za více než 300 tisíc korun. Dnes by pak mohla dle odborníků mít cenu i mnohem vyšší. 

Pokud tedy tento vzácný kus u sebe doma najdete i vy, rozhodně s ním neváhejte jít za odborníkem a spolu s ním pak na trh. Pozor však, že se cena této bankovky odvíjí také od stavu, v jakém se nachází. V případě, že by tedy byla poškozená nebo zabarvená od nečistot, nemusíte za ni dostat takový obnos. Přesto je však velmi vzácná, a když najdete dobrého kupce, cena se může vyšplhat do raketových výšek.