Velikonoční pomlázka se dá uplést za 5 minut: Vhodné i pro úplné amatéry

K Velikonocům neodmyslitelně patří pomlázka. Můžete si ji vyrobit jednoduše a rychle, bude vám stačit pár minut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blížící se Velikonoce vyvolávají v lidech různé pocity. Někteří se na ně těší, protože se uvidí s rodinou a pochutnají si na tradičních dobrotách. Spousta žen tyto svátky nenávidí, protože jim přijde absurdní nechat se bezdůvodně šlehat muži po zadnici. Je to pro ně bolestivé a ponižující. Pánové si to naopak užívají, navíc za to dostanou nějakou sladkou odměnu. Se svátky jara se pojí spousta zvyků a tradic, mezi které patří i pletení pomlázky.

Co je to vlastně pomlázka?

Pomlázka má vlastně několik významů. Jednak je takto označován český velikonoční zvyk, při kterém muži šlehají ženy spleteným proutím. A právě tento prut také nese název pomlázka. Lze však takto nazvat i vykoledované odměny, jako jsou například kraslice, vejce a v dnešní době oblíbené čokoládové cukrovinky v podobě vajíček, figurek a zajíčků. Tato tradice se provádí na Velikonoční pondělí, jež ukončuje celé Velikonoce. Důkazy o tomto zvyku pocházejí již ze 14. století.

K pomlázce neodmyslitelně patří také podobné tradice, jež mají ženy očistit a omladit. Jedná se především o polévaní vodou a různými voňavkami, omývání obličeje a v horším případě házení do ledové vody. Tyto obyčeje jsou typické pro severní Moravu a Slezsko. Žena poté svou vděčnost muži za toto omlazení projeví právě darováním koledy. Dospělí pánové ocení i něco ostřejšího, hlavně domácí pálenku.

Jak uplést velikonoční pomlázku?

V dnešní době se dá pomlázka v předvelikonočním období koupit prakticky na každém rohu. Kdysi tomu tak ale nebylo, proto si musel muž tento nástroj vyrobit sám. A na přiloženém videu se můžete podívat na velmi jednoduchý postup, podle kterého si můžete pomlázku uplést sami za 5 minut. Budete k tomu potřebovat 8 vrbových proutků, zahradnické nůžky a pentličky různých barev. Pak už stačí jen trpělivost a vaše ruce.

Velikonoční pomlázka a vejce iZdroj fotografie: Depositphotos

Vrbové proutky si upravíte do stejné délky, je třeba použít ty, které jsou ohebné. Srovnáte si je tak, aby byly hrubší na jedné straně a tenčí na druhé, tam je pevně svážete stužkou. Poté si pruty rozdělíte na dvě části po čtyřech kusech a můžete začít plést. Vrchní z jedné, například pravé čtveřice provléknete zepředu středem protější čtveřice. Zadem ji poté vrátíte na původní (pravou) stranu, ale tentokrát dovnitř. A takto pokračujete vnějším proutkem tentokrát z levé čtveřice.

Tento postup opakujete do té doby, až se dostanete k hrubým koncům proutků. Ty jsou mnohem méně ohebné, takže bude proplétaní náročnější. Jakmile vám již plést nepůjde, stlačte pruty k sobě a pevně ovažte stuhou. Zahradnickými nůžkami poté zastřihněte konec pomlázky do rovna. Teď už jen stačí ozdobit pomlázku různými barevnými pentličkami a můžete jít koledovat. Nezapomeňte si ještě zopakovat říkanky ke koledování.

Jaké velikonoční tradice dodržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články