Velikonoční pomlázka se dá uplést za 5 minut: Vhodné i pro úplné amatéry

K Velikonocům neodmyslitelně patří pomlázka. Můžete si ji vyrobit jednoduše a rychle, bude vám stačit pár minut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blížící se Velikonoce vyvolávají v lidech různé pocity. Někteří se na ně těší, protože se uvidí s rodinou a pochutnají si na tradičních dobrotách. Spousta žen tyto svátky nenávidí, protože jim přijde absurdní nechat se bezdůvodně šlehat muži po zadnici. Je to pro ně bolestivé a ponižující. Pánové si to naopak užívají, navíc za to dostanou nějakou sladkou odměnu. Se svátky jara se pojí spousta zvyků a tradic, mezi které patří i pletení pomlázky.

Co je to vlastně pomlázka?

Pomlázka má vlastně několik významů. Jednak je takto označován český velikonoční zvyk, při kterém muži šlehají ženy spleteným proutím. A právě tento prut také nese název pomlázka. Lze však takto nazvat i vykoledované odměny, jako jsou například kraslice, vejce a v dnešní době oblíbené čokoládové cukrovinky v podobě vajíček, figurek a zajíčků. Tato tradice se provádí na Velikonoční pondělí, jež ukončuje celé Velikonoce. Důkazy o tomto zvyku pocházejí již ze 14. století.

K pomlázce neodmyslitelně patří také podobné tradice, jež mají ženy očistit a omladit. Jedná se především o polévaní vodou a různými voňavkami, omývání obličeje a v horším případě házení do ledové vody. Tyto obyčeje jsou typické pro severní Moravu a Slezsko. Žena poté svou vděčnost muži za toto omlazení projeví právě darováním koledy. Dospělí pánové ocení i něco ostřejšího, hlavně domácí pálenku.

Jak uplést velikonoční pomlázku?

V dnešní době se dá pomlázka v předvelikonočním období koupit prakticky na každém rohu. Kdysi tomu tak ale nebylo, proto si musel muž tento nástroj vyrobit sám. A na přiloženém videu se můžete podívat na velmi jednoduchý postup, podle kterého si můžete pomlázku uplést sami za 5 minut. Budete k tomu potřebovat 8 vrbových proutků, zahradnické nůžky a pentličky různých barev. Pak už stačí jen trpělivost a vaše ruce.

Velikonoční pomlázka a vejce iZdroj fotografie: Depositphotos

Vrbové proutky si upravíte do stejné délky, je třeba použít ty, které jsou ohebné. Srovnáte si je tak, aby byly hrubší na jedné straně a tenčí na druhé, tam je pevně svážete stužkou. Poté si pruty rozdělíte na dvě části po čtyřech kusech a můžete začít plést. Vrchní z jedné, například pravé čtveřice provléknete zepředu středem protější čtveřice. Zadem ji poté vrátíte na původní (pravou) stranu, ale tentokrát dovnitř. A takto pokračujete vnějším proutkem tentokrát z levé čtveřice.

Tento postup opakujete do té doby, až se dostanete k hrubým koncům proutků. Ty jsou mnohem méně ohebné, takže bude proplétaní náročnější. Jakmile vám již plést nepůjde, stlačte pruty k sobě a pevně ovažte stuhou. Zahradnickými nůžkami poté zastřihněte konec pomlázky do rovna. Teď už jen stačí ozdobit pomlázku různými barevnými pentličkami a můžete jít koledovat. Nezapomeňte si ještě zopakovat říkanky ke koledování.

Jaké velikonoční tradice dodržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství