Stará malá kuchyň nemusí být pastí napořád | adbz.cz
adbz.cz » Design » Krok za krokem: Pavla trápil stísněný prostor kuchyně o pouhých 5 m². Za pár korun vytvořil prostorné království

Krok za krokem: Pavla trápil stísněný prostor kuchyně o pouhých 5 m². Za pár korun vytvořil prostorné království

I s malým rozpočtem a svépomocí můžete provést vkusnou rekonstrukci kuchyně. Odborníka netřeba, stačí vědět, na co se zaměřit.

rekonstrukce kuchyne svepomoci okna
Zdroj fotografie: S vědomím Pavel Kuzněcov

Snem téměř každé ženy, ale i spousty mužů, je mít moderní a prostornou kuchyň. Ale kvůli dispozici bytů zejména v panelových domech to jde zařídit jen stěží. Přesto se z nich dá udělat útulný a praktický prostor, v němž se bude pohodlně vařit a kde budete rádi trávit čas. Chce to jen pár nápadů, vychytávek a všechno dobře promyslet a rozvrhnout. Obzvlášť když se musíte spokojit s několika málo metry čtverečními.

Kuchyň má jen 5 metrů čtverečních

Na všem zlém je i něco dobrého. Pomůže brát rekonstrukci jako zajímavou a kreativní výzvu. Malé kuchyně sice skýtají spousty úskalí, aby se do nich všechno vešlo, na druhou stranu jejich rekonstrukce nevyjde moc draho. O tom se přesvědčil i majitel staré miniaturní kuchyňky, jejíž rozloha je pouhých pět metrů čtverečních, Paul. Zapojil fantazii a s minimálními náklady prostor radikálně přetvořil.

rekonstrukce kuchyne svepomoci kov
Zdroj fotografie: S vědomím Pavel Kuzněcov

Začal podlahou, ze které odstranil stará dřevěná prkna. Pod nimi byla betonová základna, na níž naskládal desky ze stlačeného polystyrenu o tloušťce 2 centimetry. Hmoždinkami pak připevnil poslední vrstvu, kterou tvořily deseticentimetrové OSB desky, a podlaha byla připravená na pokládku finálního povrchu, jímž v tomto případě bylo linoleum. V malém prostoru neexperimentoval s divokými vzory a vsadil na šedé lino imitující dřevo.

Stolek i pro návštěvy

S výrobou skříněk se Paul obrátil na kamaráda. Sada šikovně a účelně rozmístěných polic a skříněk nejrůznějších velikostí a tvarů je přesně to, co malé kuchyňce chybělo. Prostor Paul využil na maximum, takže nyní už nemusí sloužit pouze k vaření. Může v kuchyni také pracovat nebo sledovat filmy a vychutnávat si pohled z okna, než si vypije třeba horký čaj. A nemusí už mít obavy ani z návštěv.

Pokud dorazí přátelé, Paul vytáhne stůl, který vyrobil ze zbytku pracovní desky. A právě pod ní je šikovně skrytý, takže za normálních okolností nepřekáží. Je-li potřeba, dá se jednoduše vytáhnout a hned se vytvoří celkem komfortní posezení pro pár lidí. V kuchyni nepřekážejí ani police a skříňky, které jsou zavěšené na kovových profilech na stěnách. Malá kuchyňka o rozloze 5 metrů čtverečních nemusí být past, ale výzva.

Na strop umístil podhledy

Na starý strop se Paul rozhodl vyzrát. Nainstaloval kovový rám a prostě ho zakryl podhledem. Rám dvakrát natřel základním nátěrem a na něj nainstaloval sádrokarton, který následně omítl, obrousil a vymaloval. Dokonce si vyhrál i s tím, že podhled má jinou výšku uprostřed, kde je umístěné hlavní osvětlení místnosti, a nižší je podél stran. Tam jsou bodová světla.

rekonstrukce kuchyne svepomoci strop hotovo
Zdroj fotografie: S vědomím Pavel Kuzněcov

Protože je kuchyňka opravdu malá, musel dobře rozvrhnout doslova každý centimetr. Odstranil také okenní parapet a protáhl pracovní desku podél celé šířky kuchyně i pod oknem. Paul koupil čtyřmetrovou a vystačila i na výrobu výsuvného stolu. V obchodech je dost široká nabídka kuchyňského nábytku, ale najít opravdu vhodné a praktické kousky do tak malé kuchyňky není snadné.

Jaké máte tipy pro malé kuchyně?

Zdroj: Zinoti