Zelený dům v borovém lese: Symbióza s přírodou a moderní architekturou
adbz.cz » Architektura » Zelený dům v borovém lese: Symbióza s přírodou a moderní architekturou

Zelený dům v borovém lese: Symbióza s přírodou a moderní architekturou

Zelený dům v borovém lese, navržený architekty ze studia Z3Z ARCHITEKCI, vytváří harmonickou symbiózu s okolní přírodou. S fasádou z černého plechu a dřevěnými prvky se téměř slévá s lesní scenérií.

Rodinný dům v lese
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Z3Z ARCHITEKCI, fotograf Marcin Mularczyk, Mateusz Zajkowski

Pozemek se nachází v krásném borovém lese, kde borovice pokryté břečťanem vytvářejí malebnou scénu. Tento přírodní ráj oslovil nejen klienta, ale i tým architektů ze studia Z3Z ARCHITEKCI. Při návrhu domu bylo klíčovým úkolem postavit stavbu tak, aby nebylo nutné pokácet mnoho stromů z lesa.

Dům v lese

Architekti spolu s klientem našli vhodný prostor na pozemku, jejž zvolili jako ideální místo pro dům. Tato volba byla součástí vize Státních lesů pro tuto parcelu. S ohledem na výzvy spojené se stavbou domu v lese a snahu zachovat co nejvíce stromů bylo dosaženo toho, že dům se téměř slévá s okolním lesem. Použití zcela nepřírodního krajinného materiálu, jako je plech, bylo skvělé rozhodnutí. Těžko si nakonec představit jiný materiál, který by dům lépe sladil s okolní přírodou. Při jízdě po silnici sousedící s pozemkem má člověk dojem, že tam dům stál odjakživa, jako by byl zarostlý zelení.

Fasáda v souladu s přírodou

Jako vnější plášť fasády byl použit černý trapézový plech. Dřevěné prvky zapuštěné do korpusu domu byly vyrobeny z prken kanadského cedru. Jeho nepravidelná struktura má zdůrazňovat rozmanitost lesa. Díky těmto prostředkům se zdá, že průčelí a tělo budovy k tomuto místu odedávna patřily, navzdory jeho odvážné podobě. Jak píše web ArchDaily, průčelí domu zve své majitele dřevěným výklenkem, který vyčnívá ze zbytku budovy a jasně naznačuje vstup. Prostorný přístřešek v tomto místě zahrnuje i vjezd do garáže s garážovými vraty skrytými pod cedrovým dřevem. Podobný dřevěný výklenek je umístěn na druhé straně objektu a vytváří rekreační terasu.

Les téměř uvnitř domu

Interiér budovy je veden v asketické bílé s betonovými podlahami. Zevnitř je díky co největšímu prosklení výhled do zeleně. Zvláště zajímavý efekt dodávají rohová okna s prosklením spojeným v rohu bez sloupku, díky čemuž je les zdánlivě přístupný zevnitř. Zajímavý efekt vznikl v dětských pokojích, kde dlouhá stěna spojující oba pokoje tvoří okno, ze kterého lze obdivovat majestátní borovice porostlé břečťanem. Interiéry neodvádějí pozornost od obrazů zeleně. Harmonizují s nimi.

Stavební materiály

Celkově lze konstatovat, že dům v borovém lese vytváří harmonickou symbiózu mezi moderní architekturou a okolní přírodou. Zvolené materiály, jako je černý plech a kanadský cedr, se prolínají s krajinou a díky vědomému designu vypadá dům, jako by tam patřil již mnoho let. Architekti dokázali zachovat co nejvíce stromů, což dodává domu jedinečný charakter. Interiéry pak propojují pohled na zeleň s moderním a asketickým designem. Celkově jde o inspirativní a ekologicky ohleduplný projekt, který respektuje a využívá krásu okolní přírody.

Architekti:Z3Z ARCHITEKCI
Plocha:329 m²
Realizace:2020
Lokalita:Polsko