Ze staré stodoly vytvořili luxusní vintage bydlení | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Starou stodolu na spadnutí přeměnili na rustikální domov s nádechem italské vinice. Uvnitř se nachází pohádkový svět

Starou stodolu na spadnutí přeměnili na rustikální domov s nádechem italské vinice. Uvnitř se nachází pohádkový svět

Stará dřevěná stodola na venkovském pozemku v Texasu byla adeptem rovnou na zbourání. Její majitelé ale měli jiné plány. Vzniklo z ní luxusní bydlení ve vintage stylu.

stodola pred upravami
Zdroj fotografie: Se souhlasem Bill Matthews

Když manžel jednoho dne začal hovořit o tom, že by si pořídil stodolu u jezera Marqez v Texasu, myslela si jeho žena Toni, že má na mysli nějaký kutloch, kam by mohl zaparkovat svá auta a uložit své sportovní vybavení. Manžel Tom ale myslel na něco úplně jiného. Na překvapení, když Toni budovu uviděla, nezapomene do konce života.

Rozpadlá stodola s děravou střechou

Na pozemku, o kterém Tom Fewox hovořil, stálo monstrum. Stará budova, která zjevně pamatovala lepší i horší časy, měla opadaná obvodová prkna a část jedné stěny prakticky chyběla. Střecha byla děravá a vrata byla zatlučená omšelými deskami. Nezdálo se, že by se tam daly uložit byť jenom staré hřebíky.

dum rekonstrukce stodola
Zdroj fotografie: Se souhlasem Bill Matthews
Na první pohled se nezdálo, že by s tak rozpadlou stavbou bylo možné vůbec něco dělat

Nakonec se ukázalo, že Tom jedná s restaurátorskou firmou Heritage Restorations, která se zabývá přestavbou starých dřevěných budov, jako jsou stodoly, sruby a další druhy staveb z 18. a 19. století. Jednoho dne ke strašidelné stodole přistavili valník plný trámů a sloupků, které byly ošetřené proti roztočům a plísním, očištěné a očíslované. Pocházely ze 40. let 19. století.

Bylo to, jako bychom si koupili kus historie a mohli si s ním dělat, co chceme,“ řekla Toni pro server This Old House (Ten starý dům).

Oklahomský vápenec a zachráněná borovice

Když se práce na rekultivaci budovy odstartovaly, všechno šlo ráz na ráz. Řemeslníci nejprve vylili betonovou základní desku a zpevnili dřevěnou konstrukci rámu 12 metrů dlouhé stodoly. Pak kovovými tyčemi a dráty vyztužili stěny i střechu. Celou fasádu obalili pletivem a obložila oklahomským vápencem. Interiér pak obložili prkny ze zachráněné borovice východní, jejíž temně béžová barva dodala prostoru zvláštní ráz.

stodola interier bar
Zdroj fotografie: Se souhlasem Bill Matthews
Kuchyně a ložnice ve zkráceném mezipatře oddělují veliká posuvná vrata stodoly

Manželé se rozhodli vytvořit zkrácené druhé patro, kam umístili kuchyni, ložnici a obývací prostor. V přízemí se tak uvolnil prostor pro veliký koktejlový bar s kulečníkem. Interiér pak nechali vyzdobit dřevěnými ručně tesanými sochami z kanadského jedlovce a východní borovice. Interiér pak vybavili vintage nábytkem z přírodních materiálů, který vkusně doplnil celé kouzlo stavby, která díky citlivému zásahu kovotepců a kameníků vkusně splynula s krajinou.

dum rekonstrukce interier
Zdroj fotografie: Se souhlasem Bill Matthews
Dřevěný interiér vkusně doplňuje starý vintage nábytek ze dřeva a kůže

O to ale ani tak nejde,“ říká Toni. „Je to spíš o historii té stodoly. Někdo pokácel sekerou stromy, z nichž vyrobil trámy na stodolu, která tu vydržela celá ta léta. Lidé, kteří k nám přijdou na návštěvu, jsou tím stejně fascinováni jako my,“ dodává šťastná majitelka s tím, že dílenské a sportovní vybavení manžela se nakonec přesunulo do jiné, od základu nově postavené stodoly.

Jak by se vám líbilo bydlet v takto staré, byť zrekonstruované budově?

Zdroj: This Old House