Jak si Američan poradil s renovací staré stodoly | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Muž přetvořil starou stodolu v architektonické mistrovské dílo. Pomáhal mu jeho syn

Muž přetvořil starou stodolu v architektonické mistrovské dílo. Pomáhal mu jeho syn

Tento muž udělal ze staré nevzhledné stodoly krásný malý domek, a to s minimem nákladů. Dokazuje to, že rekonstrukce vždy nemusí být náročná a drahá.

stodola mistrovske dilo
Zdroj fotografie: S vědomím Cark Davis

Taková stodola slouží na uskladnění nářadí, vozidel, motorek a dalšího technického vybavení. Mnohdy jde však jen o skladiště harampádí, které je majitelům líto vyhodit a skladují ho tzv. pro všechny případy. Američan Cark Davis koupil podobnou stodolu, ovšem s úmyslem vdechnout jí zcela nový život. Vzhledem působila poměrně děsivě, její konstrukce byla ovšem dosti pevná, tudíž přímo vyzývala k renovaci.

Když pracují otec a syn

Ihned po koupi se Cark se svým tátou dali do oprav a dalších prací. Vyzbrojen bruskou s kotoučem na odřezávání kamene se v první řadě pustil do odstranění omítky ze stěn. Následně koupil pro celou plochu stěn stodoly odpovídající tapety. Dal přednost levnější variantě, horní část stodoly totiž plánoval dokončit za použití desek, nikoli tapety. Nutno přiznat, že Cark Davis má vynikající estetický vkus.

Vybavil totiž stodolu pergolou, tedy přístřeškem na popínavé rostliny. Postupem času tak bude celý domeček „pohřben“ v bujné zeleni, což je rozhodně krásný výhled. Cark navíc při stavbě pergoly použil pouze kladivo, stahovák hřebíků, ruční a okružní pily. Zbývající desky byly následně použity na terénní úpravy celého místa. Konkrétně na vyrobení velmi pevného zábradlí, takže užitková kůlna připomíná spíše srub.

Krásná stavba s minimem nákladů

Na materiálech Cark rozhodně nešetřil a podle vlastních slov se řídil jednoduchou logikou: „Vždycky je lepší utrácet peníze předem, než pak běhat po obchodech a při rozdělané práci kupovat chybějící materiál nebo nástroje.“ Některé prvky použité při stavbě navíc získal zcela zdarma, například když mu kamarád věnoval okno. „Za 0 dolarů to není špatné,“ poznamenal k tomuto případu Cark a nejednalo se o jedinou věc.

stodola dvere stena
Zdroj fotografie: S vědomím Cark Davis

Poslední fází renovace bylo opláštění stavby deskami. Zajímavé přitom je, že najít správnou barvu dřeva trvalo Carkovi mnohem déle než samotná práce. Šetrnost, která provázela celou stavbu, hrála majiteli do karet. Pomocí zbývajících prken se mu krom jiného podařilo zakrýt také fontánu. Výsledný design lze snadno odstranit a v chladných dobách může být uvnitř. Výsledek předčil všechna očekávání a sousedé teď nejspíše závistivě hledí přes plot.

Kdy naposledy jste něco úspěšně renovovali?

Zdroj: HomeBuilding