Dlažební kostky budou jako nové: Stačí je posypat pískem nebo použít tlakovou myčku

Aby byly dlažební kostky tvořící příjezdovou cestu nebo chodníček opět dokonale čisté, vyzkoušejte jeden z těchto triků. Takto je zaručeně zbavíte veškeré špíny a nečistot.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud vám udržovaný a esteticky dokonalý vzhled vaší zahrady hyzdí špinavé dlažební kostky, je rozhodně nejvyšší čas se usazených nečistot zbavit. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak to zvládnout i bez agresivních a nebezpečných chemikálií nebo namáhavého drhnutí. Pomůže vám tlaková myčka nebo písek. Za chvíli bude dlažba opět jako nová.

Proč se dlažební kostky špiní

Přestože jsou vyrobeny z materiálu vhodného k venkovnímu použití, jsou ve skutečnosti dlažební kostky velmi náchylné k ulpívání různých druhů nečistot. Mezi ty nejhorší patří prach, hlína, pyl, nebo dokonce kapaliny unikající z motorových vozidel. Vlivem velkého znečištění, povětrnostních podmínek nebo špatného čištění pak často dochází k jejich poškození. Abyste se tomuto problému vyhnuli, vyzkoušejte jednu z těchto metod.

Vhodně zvolená venkovní dlažba vám ušetří práci i zdraví

Na co si dát při čištění dlažby pozor

Kromě vhodně zvoleného postupu čištění dlažby hraje také důležitou roli pravidelnost, s jakou tuto činnost provádíte. Každé větší znečištění byste měli odstranit co nejdříve a dále pravidelně všechny dlažební kostky omývat. Několik let starých skvrn se jen stěží zbavíte. Nejspíš vás to bude stát spoustu práce a času, než bude výsledek alespoň částečně uspokojivý.

jak vyčistit dlažební kostky iZdroj fotografie: Depositphotos
Zámkovou dlažbu je vhodné čistit pravidelně

Jak vyčistit dlažební kostky pískem

Tuto metodu oceníte zvláště v případě, že doma nemáte tlakovou myčku, kterou byste k čištění cest a chodníků mohli použít. Obzvlášť se hodí k čištění čerstvých skvrn, protože písek dokáže absorbovat většinu nečistot. V ideálním případě skvrnu ihned po vytvoření zasypte pískem a ten nechte na místě několik hodin působit. Aby jej vítr nerozfoukal, snažte se jej něčím zatížit.

V další fázi písek jednoduše zameťte a zbytek skvrny vydrhněte pomocí kartáče s tvrdými štětinami. Vhodné je jej napřed namočit do teplé vody smíchané s mycím přípravkem. Použít lze tekuté mýdlo nebo prostředek na mytí nádobí v poměru 3 : 1. Takto se vznikající skvrny snadno zbavíte a předejdete jejímu usazení a trvalému poškození dlažby.

Použijte tlakovou myčku

Skvělým pomocníkem při mytí dlažebních kostek a dalších větších ploch z odolných materiálů je tlaková myčka. V tomto případě stačí do dávkovače nalít vhodný čisticí přípravek a nanést na špinavý povrch. Pomocí tlakové myčky si poradíte i se staršími nečistotami. Navíc se tak účinně zbavíte i plevelných rostlin prorůstajících spárami mezi dlažebními kostkami.

Jak jednoduše vyčistit zámkovou dlažbu

Jakým způsobem pravidelně čistíte dlažební kostky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články