Účinná likvidace plevele ve spárách v chodníku | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak se vypořádat s otravným plevelem ve spárách chodníku? Jde to zcela bez chemie a se 100% účinností

Jak se vypořádat s otravným plevelem ve spárách chodníku? Jde to zcela bez chemie a se 100% účinností

Likvidace plevele v chodníku je nekonečný boj. Návod jak se ho jednoduše a efektivně zbavit. Můžete zvolit metody šetrné k životnímu prostředí nebo chemické postřiky.

plevel
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nevzhledný chodník plný rostlinek, které tam nemají co dělat. Ve spárách se usazuje hlína a organické nečistoty, které poskytnou rostlinám ideální podmínky k růstu. Některé trávy jsou velmi odolné a pouhé vytrhnutí je nezastaví. Pod dlažebními kostkami se drží vlhkost a tak rostliny rostou dál. Jak se rostlinek zbavit, aby byl chodník zase jako nový?

Plevel odstraníte pomocí horké vody

Na likvidaci plevele můžete použít horkou vodu z kuchyně. Lze použít i tu, která vám zůstane po vaření, ale nikdy nepoužívejte vodu, ve které je olej. Měli byste na chodníku mastné fleky. Sůl ve vodě je naopak žádoucí. Jedno zalití pravděpodobně stačit nebude, můžete zalévat pravidelně pokaždé, když vám nějaká voda v kuchyni zůstane.

hrnec s vodou
Zdroj fotografie: Pixabay

Také ocet pomůže v boji s plevelem

Obyčejný ocet z obchodu bohužel stačit nebude, je nutné sehnat ocet, ve kterém je 20 % kyseliny octové. Ten smíchejte s pomerančovým olejem a přípravkem na mytí nádobí. Kyselina octová zpomalí růst a rostlina nebude mít schopnost fotosyntézy.

Smícháním soli a octa s plevelem zatočíte

Kouzelný roztok ze surovin, které máte běžně v kuchyni vám také pomůže v boji s plevelem. Smíchejte 1 hrnek soli se 4 litry octa, pro větší úspěch můžete přidat ještě 1 hrnek citronové šťávy a 2 lžíce prostředku na mytí nádobí. Aplikujte rozprašovačem nebo lokálně rostliny zalijete.

Před hořákem se plevel neschová

Propanbutanový hořák zlikviduje rostlinu ihned. Některé rostliny tolerují vysoké teploty, takže je sluníčko jen tak nespálí. Plamen z hořáku má až 2000 °C, takže rostlinu ihned spálí. Výrobci nabízejí i speciální nástavce na hořák, který je dlouhý a tak nebudete muset lézt po čtyřech. Použít lze i horkovzdušnou pistoli.

plynovy horak
Zdroj fotografie: Pixabay

Utěsněte spáry a plevel nemá šanci

Dobrým a účinným způsobem je také utěsnění spár maltou. Nejprve je nutné spáry vyčistit a poté vyplnit maltou. Pravidelně každý rok zkontrolujte, zda nejsou spáry popraskané, pokud k popraskání dojde je nutné spáry opravit.

Chemické přípravky

Na trhu jsou dostupné i chemické přípravky k likvidaci plevele. Většinou se jedná o speciální postřiky, které obsahují jedovaté chemické látky, proto vždy používejte ochranné pracovní pomůcky. Dávejte pozor ať se přípravek nedostane na okolní květiny a trávník, mohlo by je to také zničit.

Zdroj: TheSpruce