Jak dopadla rekonstrukce venkovského domu? | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Dům starý 110 let měl jít k zemi. Pro rodinu ale představoval splněný sen, a tak se po opravách stal pýchou celé vesnice

Dům starý 110 let měl jít k zemi. Pro rodinu ale představoval splněný sen, a tak se po opravách stal pýchou celé vesnice

Rekonstrukce starého domu je náročný proces, ale rozhodně se vyplatí. Kvalitní základy 100 let starého domu se popřít nedají.

venskovsky dum bok cihly
Zdroj fotografie: S vědomím Bodil Granskog

Svou roli hrají určitě také použité materiály. Poctivé dřevo, kameny, hlína i jíl zde byly prověřeny časem. To samé platí pro námahu šikovných a nepochybně zkušených rukou. Majitele tudíž ani nenapadlo, že by ho zbourali. Místo toho se pustili do rozsáhlé renovace a brali samozřejmě velký ohled na duši tohoto domu i jeho blízkého okolí. Nehledejte tu tedy žádný moderní nebo industriální styl.

Hřejivý domov pro celou rodinu

Tento dům se během rekonstrukce změnil na hřejivé místo ze starých časů, krásný domov pro celou rodinu. Obklady na stěnách a dřevěné podlahy zaručují spolehlivou koncentraci tepla. Příjemný pocit neustupuje ani při chůzi naboso. Střídmé barvy spolu s otevřenými policemi jsou typickým znakem severského stylu interiéru. Tím pádem sluší i domu, který je ve švédské vesnici Duncan. Csilla se svou rodinou mu chtěla dodat také maďarský nádech.

To se jim povedlo hlavně v kuchyni. Oprava a zařizování domu využily hodně staršího nábytku, který se povaloval ve sklepení. Obnovit ho do staré krásy nebylo rychlé ani laciné. Nicméně kouzlo, které jeho prostřednictvím získaly původní pokoje, opravdu stálo za to. Novou funkci si našel i starý a ošuntělý žebřík, který se stal novým držákem na utěrky. Ačkoli majitele přivítala zatuchlina a opadávající omítka, dům neuvěřitelně prokoukl.

Předchozí stav domova

Než se do něj Csilla s rodinou pustila, nespočinul by nejspíš na této stavbě nikdo ani pohledem. Ze štítu padala omítka až na cihly, zídka byla odlomená a nepomohly ani odstávající roury okapů. Už chyběla jen zkroucená nebo rozbitá střecha, a dům by působil jako po náletu nebo živelné katastrofě. Vevnitř to nebylo o nic lepší. Co zeď, to pohled až do útrob stavby, a na podlahu aby se jeden bál položit nohu v obavě, že se někam propadne.

venkovsky dum sloupy
Zdroj fotografie: S vědomím Bodil Granskog

Jakmile se ale rodina pustila do práce, vypadalo to, že se na místo vrátilo slunce a život. Dnes dominují krásné bílé sloupky. Decentní šedá cestička slibuje pevnost a stabilitu. Ve světle svítání nebo večerních červánků má člověk pocit, že se ocitl někde na riviéře v příjemném letovisku. A až vyroste zasazená zeleň a zakryje holou zem, stane se toto místo opravdu útulným domovem pro tuto generaci i ty další, které nepochybně přijdou.

Jaký máte názor na rekonstrukci starých domů?

Zdroj: HomeBuilding