Rodina se přestěhovala do opuštěné školy a získala tím hromadu peněz. Jejich nápad by teď nejradši každý okopíroval

Otec od rodiny s jedním dítětem dostal nevšední nápad, že přestaví opuštěnou střední školu na rodinný dům s více využitími. Jeho výtvor nemá obdoby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv mnoho lidí touží po útulném bydlení s nízkou spotřebou energií a dostatečným prostorem pro každodenní povinnosti, tento otec tříčlenné rodiny se rozhodl přesunout své zázemí na trochu jiný level. Zakoupil totiž starou opuštěnou školu, kterou přestavěl na pohodlný dům s mnoha využitími – například vytvořil prostor pro umělce a sdílené kanceláře pro podnikatele na volné noze. Aby navíc ušetřil za množství spotřebované elektřiny, vybudoval na střeše budovy svou vlastní solární elektrárnu.

Nevšední nápad

Charles Shaw spolu se svou manželkou Lisou dostali nevšední nápad, když se rozhodovali o koupi rodinného domu. Ačkoliv se jim zpočátku líbily menší domy s dostatečným prostorem pro malého syna a jejich potřeby, po nějakém čase hledání je zaujala stará opuštěná škola s obrovským množstvím místa. V tu ránu vnikla Charlesovi do hlavy myšlenka o přestavbě této budovy na jedinečný projekt, který v současné době nemá obdoby.

Manželé záhy začali plánovat, že opuštěnou střední školu přestaví nejen na rodinný dům, ale i na budovu se smíšeným využitím. Ta by zahrnovala vše od obydlí až po sdílené kanceláře pro podnikatele na volné noze, příznivé prostory pro umělce a třídy pro jakákoliv využití. Charles a Lisa říkají, že když se se svým nápadem svěřili přátelům, všichni si mysleli, že jsou tak trochu blázni. To je ovšem neodradilo od realizace jejich vysněného plánu. 

Žádné útraty za energii 

Školní budova je poměrně velká a zpočátku byly jejich účty za energie obrovské. Manželé se však rychle pustili do renovací. Pro zajištění obnovitelných zdrojů elektřiny vybudovali na střeše jejich veledíla solární panely, které často vyrábí více energie, než ve skutečnosti sami potřebují. Proto se rozhodli do prostorů také zavést některé konstrukční prvky, jako například světla na pohybové senzory.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co je ovšem na budově nejvíce zajímavé, je skutečnost, že má desítky využití. Nejenže zde lidé mohou využívat možnosti krátkodobého pronájmu, ale také zde najdou prostory pro umělce s ateliéry, kurzy, workshopy, třídy pro alternativní vyučování či sdílené kanceláře. Podle Charlese jejich veledílo často navštěvují také neziskové organizace a podniky, které využívají místnosti pro nové projekty.

Stále plno

Charles prozradil, že své prostory neinzeruje, a přesto nikdy neměl problém s jejich zaplněním. Věří, že budovy, jako je ta, kterou vytvořil, jsou budoucností. Výhodou hrdého otce od tříčlenné rodiny byla také skutečnost, že dříve pracoval jako instalatér a elektrikář, tudíž provedl většinu rekonstrukcí sám. Kromě toho to, co ještě neuměl (například pracovat se sádrokartonem nebo instalaci solárních panelů), se během realizace svého plánu naučil. Níže se můžete podívat na video, ve kterém vás Charles provede celou budovou. 

Zdroj: RespectfulRevolution

Jak dlouho byste v takové budově dokázali žít vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články