Zajímavá chata, jejíž návrh ovlivňovaly drsné horské podmínky
adbz.cz » Architektura » Návrh chaty ovlivnily specifické horské podmínky. Vzhledem k dostupnosti pouze pěšky byla použita montovaná dřevostavba

Návrh chaty ovlivnily specifické horské podmínky. Vzhledem k dostupnosti pouze pěšky byla použita montovaná dřevostavba

Inovativní projekt nové horské chaty ve štýrských Alpách, kde design spojuje bezpečnost, úctu k přírodě a funkčnost prostorů. Nová Voisthaler Hut se vynořuje jako architektonický skvost v horském terénu. Poskytuje útočiště s ohledem na okolní klima a krajinu.

Horská chata
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Dietger Wissounig Architekten, fotograf David Schreyer

Thörl leží na severu rakouského Štýrska, což přináší mírné klima se zasněženými zimami a teplými léty. Tyto podmínky silně ovlivnily design, výstavbu a detaily projektu. Oblast je velmi hornatá a nepřístupná autem, pouze pěšky.

Bezpečnost návštěvníků

V této oblasti během zimy obvykle spadne hodně sněhu, což bylo klíčové pro tento unikátní projekt. Pro bezpečnost návštěvníků byla nutná opatření proti lavinám, kterým se architekti ze studia Dietger Wissounig Architekten věnovali jako první. Proto bylo nutné propojení s místní vodovodní sítí.

V létě i v zimě

Během teplých rakouských let, kdy teploty dosahují maximálně 30–35 °C, poskytuje velká terasa skvělé venkovní prostory pro veřejné využití. Chata Voisthaler slouží jako alpské útočiště, proto bylo při její výstavbě důležité spojit kulturní význam s funkčností.

štít chaty
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Dietger Wissounig Architekten, fotograf David Schreyer

Zasazení do terénu

Nová Voisthaler Hut v údolí Upper Dullwitz je dobře viditelnou dominantou mezi Hochschwabem, Wetterkogelem, Karlhochkogelem a Fölzsattelem. Nahrazuje starší chatu a v horském terénu působí jednoduše a přehledně. Web ArchDaily uvádí, že umístění chaty respektuje místní charakteristiky a architektura se snoubí s okolní krajinou. Díky náročné poloze byla zvolena montovaná dřevěná konstrukce.

dřevěná chata
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Dietger Wissounig Architekten, fotograf David Schreyer

Přírodní materiály

Design nové chaty respektuje citlivý vztah s horskou krajinou a plní funkční požadavky. Vnějšek zdobí přírodní dřevo, které se postupně slévá s okolím. Fasáda je tvořena posuvnými dřevěnými lamelami, které zůstaly neošetřené. Uvnitř dominují viditelné dřevěné plochy a palubky, což dodává interiéru domácí atmosféru.

Architekti:Dietger Wissounig Architekten
Plocha:740 m²
Realizace:2022
Lokalita:Thörl, Rakousko