Tupé kuchyňské struhadlo není nutné vyhazovat. Naostřit ho lze svépomocí obyčejným hřebíkem nebo alobalem

Naučte se jednoduché triky na nabroušení starého tupého struhadla, které vám ušetří čas i energii při přípravě surovin. Zároveň se dozvíte tipy na prodloužení životnosti struhadla a kreativní využití i po jeho ztupení.

i Zdroj fotografie: Mack Male from Edmonton, AB, Canada/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
                   

Milujete vaření, ale práce s přípravou surovin vás vyčerpává? Strouhání zeleniny, sýrů nebo ořechů na tupém struhadle není jenom fyzicky náročné, ale i časově. A aby toho nebylo málo, při takové činnosti se snadno zraníte. Zkuste chytré triky pro nabroušení struhadla a strouhání vám půjde jako po másle.

Jak nabrousit staré struhadlo?

V každé domácnosti najdeme klasické kovové struhadlo. Běžně se používají struhadla z tenkého plechu, ale existují i varianty ze skla nebo plastu. Kovová struhadla lze snadno nabrousit, stačí vám k tomu několik běžných věcí, které máte doma.

Prodloužení životnosti

Pokud možno, vybírejte plechová kuchyňská struhadla ze silného, odolného materiálu. Levné verze se rychle opotřebovávají, tupí se okamžitě a brzy rezaví. Ale ani kvalitní struhadlo není na celý život, pokud se s ním nezachází správně. Po použití struhadlo ihned opláchněte a osušte, tak se na něm neusadí zbytky jídla, které by se pak musely dlouze máčet nebo obtížně čistit. Kovové struhadlo trpí při dlouhém pobytu ve vodě nebo při drhnutí drátěnkou. Mytí v myčce také není ideální, protože vysoké teploty a silné čisticí prostředky mohou snadno poškodit ostří, stejně jako nože nebo škrabky. Na odstranění odolných nečistot je jednoduchý trik. Ponořte struhadlo do horké vody s jedlou sodou. Po deseti minutách opláchněte a osušte.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Nabroušení ostří

Existuje několik způsobů, jak si doma sami nabrousíte staré struhadlo. S trochou trpělivosti si můžete ostřit jednotlivé břity pomocí hřebíku a kladívka. Zvolte hřebík, který přesně zapadne do otvorů na struhadle. Protáhněte hřebík každým otvorem a lehce ho poklepávejte kladívkem. Kov struhadla se postupně narovná a ostří vytáhne. I kulička alobalu se dá využít, pokud není po ruce smirkový papír. Zmačkejte kousek hliníkové fólie a přejíždějte po ostří struhadla.

Jiné využití pro staré struhadlo

I když je struhadlo tupé a v kuchyni nepoužitelné, najde ještě určitě uplatnění jinde. S trochou fantazie můžete přetvořit staré struhadlo na originální držák na šperky, kde budou náušnice i řetízky vždy po ruce. Zbytečné struhadlo poslouží také jako základ květinové dekorace, bude dobře držet dlouhé stonky rostlin a zamaskuje nevzhledný základ vazby. Ze struhadla se dá vytvořit zajímavý květináč nebo váza, stačí ho otočit, vložit do vhodné nádoby a pěkně ozdobit. S trochou tvořivosti můžete staré struhadlo proměnit na organizér na tužky a pastelky, do kuchyně zase poslouží jako stojan na vařečky.

Zdroj: iReceptar.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články