Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat

Tento muž snil celý život o tom, že bude „pěstovat“ nábytek. Trvalo mu neuvěřitelných deset let, než dosáhl svého cíle a vyrostla mu první židle.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešní době se neustále rodí jedinečné nápady, které lidem dokáží vyrazit dech. Skvělým příkladem toho je muž jménem Gavin Munro, který celý život snil o tom, že jednou vynalezne něco velkého, a to konkrétně zahradu, na které by mohl „pěstovat“ nábytek, a továrnu, kde by jej mohl dále zpracovávat. Jeho vysněný cíl se mu skutečně splnil, a nyní je o jeho nevšední zboží obrovský zájem. Sám ovšem dodává, že než mu vyrostla první židle, čekal dlouhých deset let. 

Zahrada s nábytkem

„Zahrada s nábytkem“ – takto definuje své veledílo, které se nachází v anglickém hrabství Derbyshire, muž jménem Gavin Munro. Název ovšem není žádnou metaforou, nýbrž doslovnou definicí toho, co jeho prostory představují. Jedná se totiž o velkolepou farmu, kde se pěstuje z různých stromů nábytek, a to inovativní technikou, která byla inspirována domorodými předky. Ti vyráběli tímto způsobem například mosty nebo potřeby pro přežití. Gavin se však rozhodl jít cestou výroby krásných židlí, stolů, lampiček nebo také například lustrů.

„Limitem je představivost. Zasadit můžete opravdu cokoli. Měli jsme dokonce objednávky na surfovací prkna, rakve nebo i rámy na auta,“ říká hrdý Gavin s tím, že kromě nesčetných možností výroby nábytku jsou rozmanité i druhy stromů, které se pro výrobu vybírají„Vždy hledáme stromy, které mají dobrou přilnavost při spojování větví k sobě, jsou silné a nerostou příliš pomalu. Nejčastěji se proto používají vrby, duby a jasan, ale skvělé výsledky přináší i některé ovocné druhy, jako jsou jabloně a švestky,“ vysvětluje dále zakladatel.

Průběh výroby

Prvním krokem výroby je výběr vhodného stromu a samozřejmě jeho výsadba. Jakmile se poté v zemi objeví první větve, připevní se na strom forma ve tvaru nábytku, který má být vyroben – ten slouží jako vodítko pro růst malých kmenů správným směrem. Jakmile dílo dosáhne požadovaného tvaru, forma se odstraní, aby kmeny mohly zesílit a zpevnit se. Gavin však dodává, že v této fázi musí být člověk trpělivý, neboť to může trvat až několik let. Poté je nábytek vyjmut ze země, podroben procesu sušení, a nakonec se natírá voskovým olejem.

Je také důležité zmínit, že doba výroby se liší podle vybraného kusu nábytku. U židle to je například šest až deset let – Gavin říká, že židle sice mohou dosáhnout požadovaného tvaru již za čtyři roky, ale nejsou v takovém případě dostatečně pevné pro použití. Fáze posilování tedy trvá mnohem déle, než si mnozí myslí. Lustry pak lze například vyrobit již za pouhých 16 měsíců.  

Objednávky předem

Gavin říká, že pokud si někdo chce koupit kus nábytku z jeho zahrady, musí si ho objednat předem – na židle má prý dokonce pořadník až do roku 2023. Společnost pak také přijímá objednávky na exkluzivní kusy, které pěstuje na zakázku. Co se týče následné péče o nábytek, tak se podle výrobce nejedná o nic neobvyklého. Vzhledem k tomu, že je dílo před prodejem voskováno, není nutné mu věnovat žádnou extra péči. 

Jaký kus nábytku byste si nechali vypěstovat vy?

Zdroj: Mzm
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články