Ještě jste nezazimovali zahradu? Udělejte těchto 6 věcí a máte hotovo
adbz.cz » Hobby » Ještě jste nezazimovali zahradu? Udělejte těchto 6 věcí a máte za chvíli hotovo. Moc času vám už ale nezbývá

Ještě jste nezazimovali zahradu? Udělejte těchto 6 věcí a máte za chvíli hotovo. Moc času vám už ale nezbývá

Půda, stromy, keře i rostliny se již těší na klidový režim. Aby se jim v nadcházející sezóně dobře dařilo, je nutné dodržet několik zásad.

sekacka podzim
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nadšení zahradníci jsou rádi, že mohou trávit čas venku a chystat zahradu na zimu. Stromy, keře, rostliny a trávník si potřebují odpočinout, nabrat síly a živiny na další sezónu, aby se opět mohly předvést v plné síle a parádě. Já ráda využívám opravdu každé minuty, kdy mohu být venku, protože moc dobře vím, jak mi to v období dlouhé zimy bude chybět. Máte už i vy splněné všechny kroky, které vedou ke správnému zazimování zahrady?

Hrabejte listí průběžně

K podzimu rozhodně patří hrabání listí a pokud máte velký pozemek, může vám to nahradit návštěvu fitcentra. Jak jsme na adbz informovali, veškeré listí, které leží na vašem pozemku, patří výhradně vám, a to i ze sousedových stromů. Hrabejte listí průběžně, dokud je listí suché. V momentě, kdy začne tlít, je na hrabání již pozdě. V této fázi podporuje růst plísní a mechu, který velmi škodí trávníku. To může zanechat nevzhledné hnědé fleky.

Do velkého pozemku se vyplatí investovat

Na hrabání listí použijte lehké plastové ploché hrábě. Ideální jsou i vějířovité, které díky svému tvaru pojmou větší plochu a vám ušetří síly. Pokud ale vlastníte velký pozemek, případně vám roste na zahradě hodně stromů a je tedy i hodně listí, investujte do fukaru. Některé modely mají i funkci drcení. Spadené listí, ať už pohrabané, či drcené, ale rozhodně nevyhazujte. O tom, že se jedná o nejlepší přírodní hnojivo, jsme na adbz psali již dříve.

Sekání trávníku sekačkou
Zdroj fotografie: Piqsels
Poslední sekání trávy časujte podle venkovních teplot

Kdy je čas uklidit sekačku

S přicházející zimou je také třeba myslet na poslední sekání trávníku. Jak radí web MarthaSteward, je důležité se řídit venkovními teplotami. Pokud jsou dlouhodoběji denní teploty kolem 10 °C, můžete mít jistotu, že i trávník přešel do klidového režimu a je tedy ideální čas jej posekat. Pokud to jen trochu jde, nesekejte ho úplně na minimum, aby stébla mohla přijímat živiny, vodu a slunce. Je také vhodný čas na jeho vertikulaci.

Nádrže na vodu nenechávejte plné

Pokud zachytáváte dešťovou vodu do nádob, je nutné je na zimu vypustit. Se svou zkušeností se podělil i náš čtenář, pan Honza K. z Hlinska: „Na nádrž plnou vody jsem zapomněl a celá mi mrazem popraskala. Teď už si na to dávám pozor a vždy ji vypouštím.“

Přeryjte záhonky, půda se provzdušní

I záhony potřebují podzimní péči. Přerytím půdy ji provzdušníte, zamezíte růstu plevele a zlikvidujete i potenciální larvy škůdců, kteří tak zimu nepřežijí. Zapracujte i kompost či hnůj, aby se půda obohatila o cenné živiny a minerální látky, radí web Semena.

Rytí záhonů
Zdroj fotografie: Piqsels
Na podzim záhony přeryjte a obohaťte o hnůj či kompost

Vysaďte cibulky a zakryjte keře

Tento čas je ideální k sadbě jarních cibulek, lépe se uchytí. Zabezpečte také keře a byliny, aby nezmrzly. Přikryjte je chvojkami, případně můžete přihrnout i vrstvu spadaného listí, které keře a květinové záhony ochrání. Zastřihněte také živý plot a větve stromů.