10 nesmrtelných rostlin, které přežijí podzimní mrazíky a zimu. Jsou překrásné a vydrží ledacos, i vaši péči

Záhony a skalky s květinami nemusí být devizou jen jara a léta. Existují druhy, které snesou i chladné počasí a teploty kolem bodu mrazu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Běžně se většina rostlin přes zimu venku nenechává, na podzim se přesadí a zabezpečí tak, aby mohly do jara přečkat uvnitř domu, v bezpečí a mimo mírný mráz. Jsou ale i takové druhy, které si umí s teplotními výkyvy poradit a na jaře pokračovat v květu a růstu. Není jich mnoho, ale zaslouží si dávku pozornosti. Přes zimu je díky nim na zahradu hezký pohled, jelikož zaplňují jinak prázdné místo, které zbylo po teplomilných rostlinách.

Třapatkovka nachová

Třapatkovka nachová umí přestát nízké teploty, ale v zimních měsících, kdy teploty výrazně klesají a většina květin žádá přesun do přívětivějšího prostředí, ztrácí svoji typickou barvu. Ta se jí ale s příchodem jara zase vrátí. Stačí jí zajistit denní světlo, občasné hnojení a pravidelné stříhání povadlých a zežloutlých listů.

Konvalinka vonná

Na první pohled je konvalinka vonná jemná květina, která žádá zacházení v rukavičkách. Ale opak je pravdou. Je to silná rostlina, která nevyžaduje slunce a spokojí se se stinným koutem na zahradě. Ke všemu je prudce jedovatá, a má tak ochranný mechanismus před různými škůdci, jako jsou hraboši nebo jeleni. Na zahradě by se jí ale měly obloukem vyhýbat i děti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Smrk pichlavý

Smrk pichlavý má krásnou barvu s odlesky do modra. V USA je pro zimu typický. Na jednu stranu snáší velice dobře nižší teploty, na druhou stranu nemá rád stinná místa a vyžaduje dostatek slunce. Je nenáročný a jeho pěstování je snadné. Špatně se ale vyrovnává s různými postřiky a insekticidy, mohl by totiž kvůli nim přijít o jehličí.

Zimostráz vždyzelený

Zimostráz vždyzelený svým pojmenováním dává jasně najevo, že se jedná o celoroční rostlinu, které nevadí teplo, sníh ani mráz. Právě proto je často k vidění v podobě živých plotů. Prakticky se nemění a roste velice pomalu. Kvůli jeho mělkým kořenům však potřebuje mulčovací vrstvu pro dostatečnou ochranu.

Šanta

Šanta je na první pohled velkou konkurencí slavné levandule. Má stejné fialkové kvítky a jemnou vůni. Je ale mnohem vytrvalejší, odolnější, snese slunce, sucho, déšť, mírný mráz i nevyživovanou půdu. Jedinečná vůně, kterou vnímají především zvířata, je jejím obranným mechanismem před škůdci a poškozením.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dlužicha

Dlužicha má krásné listy, radost na zahradě nebo skalce vám může dělat po celý rok. Má sice raději stín než slunná místa, ale snese i mírný mráz. V době, kdy se očekávají nižší teploty, se zasazují. Jediným požadavkem pro mnohaleté pěstování je dobře odvodněná půda. Dlužicha totiž velké množství vody nesnáší moc dobře.

Violka trojbarevná

Violka trojbarevná je jedlá a nesmírně krásná na pohled. O tom není pochyb. Jen málokdo ale ví, že vydrží i lehký mráz a dá se vysadit už na konci zimy, a tak vítá jaro jako jedna z prvních. Nesmí se ale podcenit její ochrana ve formě mulčovací vrstvy nebo slámy, aby se rostlina ukryla před větrem, který by ji mohl nenávratně poškodit.

Bohyška

Bohyška je nenáročná rostlina, která snese i mrazy a dlouhodobě chladné počasí. Má ráda klidné prostředí, kde není moc stínu ani slunce. Chránit se musí masité kořeny, ideálně mulčováním. Velká plocha listů a celé rostliny urychluje dehydrataci, ochranou kořenů se udržuje dostatečná vlhkost v půdě. Ta je pro úspěšné pěstování klíčová.

iZdroj fotografie: Unsplash

Cesmína přeslenitá

Cesmína, je-li zasazena během podzimu, rozzáří v zimních měsících každou zahradu svojí výraznou barvou. Tím se může pochlubit jako jedna z mála. Vyžaduje vlhkou půdu a dostatek slunce, ale snese i několik týdnů v kuse chladnější počasí a slunné místo, kde bude mít hodně světla.

Prvosenka bezlodyžná

Prvosenka bezlodyžná je krásná a vcelku nenáročná rostlina, která k velkému překvapení snáší velice dobře i velmi chladné počasí. Bohužel má mělké kořeny a potřebuje pravidelné mulčování, které jí zajistí dostatečnou vláhu. Naštěstí ale v zimních měsících neztrácí svoji barvu a nevyžaduje speciální péči. Postačí stinné místo na zahradě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články