Na stavbu skromného rodinného domku jim stačil 1 měsíc. Celý se dá přestěhovat v jednom náklaďáku
Za jeden měsíc měli rodinný domek postavený se vším všudy. Teď se tyčí uprostřed přírody, kde svým majitelům poskytuje veškerý komfort a pohodlí v propojení s okolím.
Architekti studia Diana Salvador navrhli originální domek tak, aby byla jeho konečná výstavba rychlá a jednoduchá. Dva měsíce příprav přesně vyrobených dílů ze dřeva, kovu, hliníku a skla spojuje celkem 17 000 šroubů. Materiál byl ve dvou kamionech převezen na pozemek, kde mohli specialisté začít se stavbou. Podle webu ArchDaily měli za jeden měsíc hotovo. Taky by se mi líbila takové chatka daleko od lidí.
Práce s přivezeným materiálem
Veškeré součástky i jednotlivé díly a všechen potřebný materiál musely být na místo dopraveny nejdříve lodní dopravou. Architekti se tímto způsobem snažili rozšířit povědomí veřejnosti, že se dá stavět ekologicky, šetrně a bez negativního dopadu na životní prostředí, které je čím dál větším tématem v oboru architektury. O podobně šetrném přístupu jsme psali již dříve v článku na stránkách adbz.
Základem je propojení s přírodou
Hlavním cílem bylo vytvořit pro rodinu útočiště propojené se svým okolím, jež by bylo zároveň citlivé a respektující. Důležitou roli hrálo samotné prostředí, kontext v návaznosti na obyvatele domu a flexibilita dopravy. Tím, že byly veškeré díly přesně na míru vyrobeny speciální technologií, se značně urychlila montáž celého domku. Zároveň byly všechny zdroje a procesy maximálně využity, podobně jako při výstavbě domku Eva, o kterém jsme psali již dříve na adbz.
Tento malý dům potvrzuje domněnky specialistů, že je možné dát vzniknout konstrukčnímu systému, jehož stavba bude jednoduchá, rychlá a jen s minimálním dopadem na životní prostředí a uhlíkovou stopu. Díky podvýšení budovy lze využít setrvačnost a průchod proudů pro vznik vzduchové komory pod stavbou. Obvodové stěny spolu se střechou tvoří dvojitou vrstvu, v níž jsou schovány trámy a další vzduchová kapsle. Tím dochází k odvětrávání ze všech stran.
Stavbu lze kdykoliv přemístit
Klasické betonové základy byly v tomto případě nahrazeny gabiony. Podle webu Dřevostavitel se jedná o drátěnou konstrukci naplněnou kamenivem. Díky tomu je možné domek kdykoliv rozebrat a přesunout na jiné místo. Blízkost přírody je pro mnoho lidí stále důležitější, jak potvrzuje i naše čtenářka Aneta Ž. ze Dvora Králové: ,,Máme chatku uprostřed lesa a za nic na světě bych ji nevyměnila. Není nic lepšího, než když si člověk může vychutnat dny v souladu s přírodou.”
Architekti: | Diana Salvador |
Realizace: | 2023 |
Lokalita: | Santa Cruz, Galapágy, Ekvádor |