Připravte balkon na jarní odpočinkové sedánky: I v tom v nejstarším paneláku lze proměnit v útulnou oázu klidu

I panelákový balkon může poskytovat kousek zeleně a vytvářet pocit, že jste v přírodě. V oázu klidu a odpočinku ho můžete přeměnit v pár krocích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jaro se neodvratně blíží a krásné počasí láká do přírody. Pokud se vám nechce na výlet a nemáte zahradu, můžete si slunečních paprsků užívat na terase nebo na balkoně. I z malého panelákového balkonu se totiž snadno dá vytvořit útulný koutek, kde si každé ráno můžete vychutnat lahodnou kávu, přelétnout denní tisk nebo si přečíst dobrou knihu.

Zkuste třeba umělou trávu

Jinými slovy balkon nemusí být odkladištěm nepotřebných věcí z domácnosti, polorozpadlého nábytku nebo hromady květináčů. Při troše úsilí jde proměnit v příjemnou oázu klidu. Máme několik tipů, jak toho můžete docílit. Jedním z trendů, který balkon pomůže zútulnit, je koberec. Dodá teplo od nohou a zároveň vytvoří příjemnou atmosféru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koberec ale nemusí všem vyhovovat. Navíc ani není vhodný pro balkony, pokud nemají střechu. Alternativním řešením může být třeba umělá tráva. Jestliže ale máte pěknou dlažbu, službu udělá i ona. V teplejších večerech dodají balkonu jedinečnou atmosféru světelné girlandy nebo řetězy, které můžete zavěsit na zábradlí, na stěnu nebo jen na kusy nábytku, jež na balkoně máte.

Květiny nesmí chybět

Pozor na výběr, abyste osvětlení mohli ponechat venku i za nepříznivého počasí. Důležitým prvkem je nábytek. Na balkoně by neměl chybět alespoň malý stolek a židle, které se snadno skládají. Na větších plochách se jistě najde místo i pro houpací síť, lehátko nebo křeslo, v němž můžete relaxovat nebo si dát i šlofíka. Nový rozměr a oživení dodají balkonu květiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Působí svěže a když kvetou, je na ně nádherný pohled, který vám hned zlepší náladu. Také se říká, že rostliny působí blahodárně na uklidnění nervů. Na balkoně je dobré vysadit kapradiny nebo macešky, lobelky či pelargonie. Vyplatí se také zasadit do květináčů šalvěj, mátu, bazalku, majoránku a další byliny, které pak můžete využít i v kuchyni.

Polštáře, svíčky, kameny

Aby se balkon stal dokonalým místem k odpočinku, stačí jen pár doplňků. Na židle nebo křesla a lehátka je dobré přidat několik polštářů nebo přikrývek. Dekorace různých tvarů a vzorů totiž okamžitě prostor zpříjemní. Je ale důležité to promyslet. Na malém balkonu by větší polštáře nevypadaly hezky.  

Balkon také můžete doladit drobnými dekoracemi, jako jsou svíčky, kamínky nebo menší dřevěné solitéry. Pokud to rozměry a dispozice balkonu dovolují, můžete vsadit na originálnější dekoraci, jako je třeba rostlinná stěna. Prodávají se hotové, nebo si můžete koupit nebo vyrobit rám a vytvořit si vlastní aranžmá rostlin.

Jaké tipy na vylepšení balkonu máte?

Zdroj: Zinoti

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články